İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Memurların Sağlık Raporu Alma Yasağı Kaldırıldı

15 Temmuz darbe süreci sebebiyle ilk önce ivedi olarak yıllık izinlerin tümü iptal edilmişti ve ardından sağlık bakanlığı tarafından memurlara hekim tarafından rapor verilmesi yasaklanmıştı. Memurların raporlarında geçici olarak uygulanan başhekim onayı kaldırıldı. Böylece memurlar diledikleri sağlık kuruluşundan artık rapor alabilecekler.

Sağlık Bakanlığı yayınladığı yazıda; “Bilindiği üzere sağlık hizmet sunucularınca düzenlenecek bütün raporların usule ve fenne uygun olarak tanzimi kanuni bir görev ve sorumluluktur. Bu konudaki meri mevzuat çerçevesinde raporların nasıl düzenleneceği ilgili genelgeler ile belirlenmiştir.

İlgi yazı ile kamu, üniversite ve özel sektöre ait tüm sağlık hizmet sunucularında memur ve diğer kamu görevlileri için düzenlenen istirahat raporlarının, ikinci bir emre kadar başhekimlik tarafından mühürleneceği tüm sağlık hizmet sunucularına duyurulmuştur.

İlgili genelge ile de istirahat raporlarının Sosyal Güvenlik Kurumu İş Göremezlik Uygulaması (e-rapor sistemi) kullanılarak, raporların düzenlenmesi ve ön provizyon uygulamasına geçilmiştir.

Mevcut genelgenin yayınlanmasından itibaren ise kamu, üniversite ve özel sektöre ait tüm sağlık hizmet sunucularında memur ve diğer kamu görevlileri için düzenlenen istirahat raporlarında başhekimlik onay ve mührü aranmayacak olup, sistemden alınan çıktı, raporu düzenleyen hekim veya hekimlerce kaşe ve imzalanacaktır.

Usule ve fenne aykırı rapor düzenlenmesi, ilgilileri genel olarak adli ve idari yönden sorumlu kılacağı gibi, somut olaya göre FETÖ / PDY, PKK gibi suç örgütlerine yardım ve suça iştirak fiilini de oluşturabilecektir.

Bilgilerin ve keyfiyetin ilgililere tebliği ile istihbarat raporlarının ilgili genelgeler ve mevzuatta belirlenen usul ve esaslara uygun olarak düzenlenmesine bütün hekimlerin ve yöneticilerin hassasiyet göstermeleri hususunda gereğini önemle rica ederim”

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan resmi yazı aşağıdadır;

memurlarin-rapor-alma-yasagi-kaldirildi-resmi-yazi-mebajans

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.