İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meslek Yüksek Okulları Kapanıyor mu?

Edinilen bilgilere göre YTÜ Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan tüm MYO programları kapanıyor. Türkiye’nin gittikçe artan genç nüfusu ve kalifiye eleman ihtiyacının gittikçe artması gündemde iken böyle bir kararın alınması tepkilere neden oluyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi ülkemizin en iyi eğitim veren üniversitelerinden. Kendi bünyesinde açtığı MYO meslek Yüksek Okulu Programlarına talebin olmamasından ve MYO programlarının üniversiteye ek mali yük getirdiğinden yakınan yönetim kapatma kararı aldı.

MYO programlarının kapatılarak yerine 4 yıllık programlar açılmasının öngörüldüğünü belirten YTÜ yetkilileri mesleki eğitim alanında daha farklı projeler üstünde çalıştıklarını ifade ettiler. Bu farklı programların içinde dışarıya eğitim vermek de var.

YTÜ Meslek Yüksek Okulu Programlarında eğitim veren akademisyenlerin sayısı 50’nin üzerinde. Konuyu yargıya taşımaya hazırlanan akademisyenler; ileri sürüldüğü gibi Meslek Yüksek Okullarına   taleplerin az olmadığını böyle bir iddianın doğru olmadığını savundular.

1984 yılında kurulan Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu kurulduğunda sadece teknik programlara yer verirken kuruluşundan 3 yıl sonra sosyal bilimler alanında da programlar açmıştı. Son yıllarda büyük bir ivme kazanan ülkemizin seçkin üniversitelerinden Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Programlarının kapanmasının gündeme gelmesi herkesi şaşırttı. 18 ayrı programda eğitim veren YTÜ bu kararla hem YTÜ’de okumak isteyen MYO öğrenci adaylarını şaşırttı hem de MYO’da eğitim veren akademisyenleri.

Böyle bir kararın dayanağının olmadığını belirten akademisyenler konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.

2 Yorum

  1. ... ... 28 Temmuz 2015

    kalitesi düşük insanları alarak okulun adının dusmemesi içinmiş tüm sebep. Böyle bir açıklama yaparak aslında kendi kalitelerini kendileri düşürüyorlar sonuçta 18 milyona yakın genç nüfus olan bir ülkede Bilgisi fazla olanda vardır az olanda bu her zaman böyle olmuştur. Kesinlikle MYO’ların kapatmak yerine fakülte öğrencileri gibi myo öğrencilerinede derslerin verilmesi. Zira üzülerek söylerim ki birkaç MYO’lar üniversite gibi değilde lisenin devamı gibi öncelik olarak Üniversiteler MYO’ları da en azından fakülte tarzında konumlandırabilirler. Örnegin Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Davutpaşa kampüsünde yeteri kadar boş alan olmasına rağmen MYO Ayazağa maslak ta konumlandırılmış….

  2. Serpil Serpil 7 Nisan 2015

    Meslek Yüksek Okulları teknik eleman yetiştirme konusunda büyük öneme sahip. tam da dünyada teknoloji yarışınının olduğu bir zamanda seçkin üniversiteler bünyelerinden MYOları ayırmamalı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.