İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Milli Eğitim Bakanlığının Yeni Uygulaması

Milli Eğitim Bakanlığının tasarlamış olduğu yeni uygulama ile birlikte ilk defa ataması yapılan öğretmenlerin oryantasyon eğitimine tabi tutulacağı belirtilmiştir. Aynı zamanda doğu ataması gerçekleşmiş olan öğretmenlere Kürtçe eğitim verileceği de gündeme gelmiştir.

Yeni Atanan Öğretmenlere Oryantasyon Eğitimi

Şubat ayında atanacak olan öğretmenler, dönem ortası olması münasebeti ile kendi istekleri doğrultusunda atandıkları illere gitmeyebilecekler. Buna göre yeni ataması çıkan öğretmenler şubat ayından itibaren dönemin sonuna kadar kendi tercihleri doğrultusunda bulundukları illerde, mezun oldukları illerde ya da atandıkları illerde oryantasyon eğitimi alarak aynı zamanda staj dönemi geçirecekler. Böylece öğretmenler eğer isterlerse ataması çıkan illere bir sonraki eğitim öğretim dönemine kadar gitmeyebilecekler.

Danışman Öğretmen Uygulaması

2016 Şubat döneminde ataması çıkan yeni öğretmenlerine ikinci sömestri dönemi boyunca danışman öğretmen atanacak. Böylelikle yeni öğretmenler kendileri için belirlenmiş danışman öğretmen aracılığıyla oryantasyon eğitimi ya da hizmet iç eğitimine tabi tutulacak. Bahsi geçen bu danışman öğretmenler şimdiden belirlenmeye başlamakla birlikte hizmet süresi en az 10 yıl olan tecrübeli öğretmenlerden belirlenmektedir. Ataması yapılacak olan yeni öğretmenler kendileri için belirlenen danışman öğretmenler nezaretinde farklı okullarda ders dinleme imkânı bularak mesleğe ısındırılacaktır. Bu dönem boyunca öğretmenler sadece kendi alanlarındaki derslere değil, farklı alanlardaki derslere de iştirak edebilecekler, hatta kendileri için belirlenmiş olan danışman öğretmenler de kendi alanları dışındaki bölümlerden seçilebilecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.