İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mutlu Bir Çocuk mu, Yoksa Karne mi?

Bugün günlerden karne günü,  başarılı, zeki, çalışkan, tembel, akılsız, kafasız olarak sınıflandırılıp bir kısmı yüzünde gülücük bir kısmı endişe ile eve gidecek çocuklar var bugün. Kimileri karne hediyeleri ile arkadaşlarını ararken kimileri sabaha kabusla uyanacaklar. İki uçurum ikisi de birbirinden derin, çünkü maalesef duygusallığımız yine tavan yaparak bir performans değerlendirme aracını, ölüm kalım meselesi yapacağız.

Karne öğrencinin dönem boyunca değişik alanlarda göstermiş olduğu akademik performansı ve davranışsal olarak sergilediği gelişimleri değerlendirerek bu verileri biz velilere aktarmanın bir aracıdır. Bu nedenle ki çocuklarımızı göklere yükseltmeye ne de yerin dibine sokmaya gerek yoktur. karne deki asıl amaç eksikliklerin belirlenmesi, iyileştirmek için yol aranmasıdır. Durum değerlendirmesidir.

Eğitimin asıl amacının çocuğu kişilik özellikleri, ilgi alanları, beceri ve yetenekleri doğrultusunda yetiştirmek olduğunu unutmayalım.

Ne yazık ki okul başarısı çocukların üzerinde taşıması güç bir yük oluşturuyor. Aileler olarak bizler farkında olmadan çocuklarının iyiliğini isterken silinmesi güç yaralar açıyoruz. Karne sadece bir kağıt parçasıdır. Akademik başarı çocuğunuzun mutlu olmasından daha değerli değildir. Akademik başarı çocuğunuzun nasıl bir insan olacağını da bizlere açıklamaz. Unutmayalım ki Sizin vereceğiniz aşırı tepkiler o sonucu düzeltmeyeceği gibi ilerisi içinde bir umut olmayacaktır. Umarım bu karne döneminde de medyada üzücü karne haberleriyle karşılaşmayız.

Yıllar sonra geriye dönüp baktığında mutlu günleri anımsayan ve tebessümle karşılayan çocuklar yetiştirmemiz dileğiyle.

Ahmet KORKMAZ

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.