Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Durumu

En son yönetmeliğe göre norm kadro fazlası öğretmenler için yapılacak uygulamalar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi gazetede yayınlandı. Norm kadro fazlalığı eğitim bölümünün kapanması ve öğrenci azlığında hizmet puanı düşük öğretmenlerden başlayarak atamalar gerçekleşir.

Öğretmenlerin talepleri doğrultusunda aynı ilde atamalar gerçekleşir. Aynı ilde ihtiyaç bulunmaması halinde yine öğretmenin tercih ve mazeretlerine göre il dışı atamaları gerçekleşir. Zorunlu görev durumunda atama yine başka bir zorunlu görev noktasına yapılır.

Eğitim kurumunda kadro daralması ile hizmet puanına göre öğretmenlerin yerleri değişir. Hizmet puanı en düşük olandan başlanarak diğer bölgelere atamalar yapılır. Hizmet puanı eşitliği durumunda ise şöyle durumlar oluşuyor. Hizmet süresi daha düşük olan yani daha sonradan göre başlayan kişi diğer bir kuruma atanması gerekiyor.

İl içinde oluşan norm fazlalıkları zamana bağlı olmaksızın takibi yapılır. İlin kendi içinde duyurular yaparak eğitim kurumları bilgilendirilir. Atamalar valiliklerce resmen onaylanır.

Norm kadro fazlalıkları deprem, sel, yangın ve diğer doğal afetlerde dolayısıyla eğitim hizmetlerinde aksama olan bölgelere gönderilmek suretiyle değerlendirilir. Özür durumu olan vatandaşın norm fazlalığında ataması aynı bölge içinde olur. Aksi halde vatandaşı talebi olmadığı durumunda il dışı ataması olmaz.

Norm kadro fazlalığında il dışından atama istenen bölgelerde o bölgenin norm kadro fazlası olan öğretmenler daha avantajlıdır. Norm kadro fazlalığı ile alakalı bildirimler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.