MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

O Öğretmenlere Teneffüs Hakkı Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı Resmi Yazıyla Duyurdu

O Öğretmenlere Teneffüs Hakkı Geliyor
  • 30.01.2016
  • 1.526 kez okundu

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü 05.01.2016 tarih ve 98638 Sayılı Yazısı ile özel eğitim öğretmenlerinin teneffüs hakkından faydalanması gerektiğini açıkladı.

İşte resmi yazının tamamı;

“Başiskele İlçesi   Bahçecik Seymen 8. Boru İlkokulu bünyesinde hafif düzeyde ve orta-ağır düzeyde olmak üzere iki özel eğitim sınıfında derse giren özel öğretim öğretmenlerine nöbet görevi verilemediği için teneffüslerde ve öğlen aralarında özel eğitim gerektiren öğrencilerle kimlerin ilgileneceği ve özel eğitim sınıf öğretmenlerinin bu konuda bir sorumluluklarının olup olmadığı hususunda tereddüte düşüldüğünü belirten ilgi yazınız ve ekleri Genel Müdürlüğümüzce incelenmiştir.

Özel eğitime ihtiyacı olan ve ayrı bir sınıfta eğitim almaları uygun bulunan bireylerin yetersizliği olmayan akranları ile birarada eğitim görmeleri amacıyla her tür ve kademedeki resmi ve özel okul ve kurumlarda, özel eğitim hizmetleri kurulunun önerisi doğrultusunda milli eğitim müdürlükleri tarafından özel eğitim sınıfları açılmaktadır. Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili hükümleri doğrultusunda özel eğitim sınıfında eğitimlerini sürdüren öğrencilerin yetersizliği olmayan akranları ile bazı ders ve sosyal etkinlikleri bir arada yapmayı sağlamaya yönelik düzenlemeler yapılması, akranlarıyla bir arada bulunduğu ders, yemek ve diğer etkinlik saatlerinde sosyal uyumlarına yönelik düzenlemeler yapılarak koruyucu tedbirler alınması gerekmektedir.

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili hükümleri gereği özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yetersizlik türü ve özelliklerinden dolayı ders dışı zamanlarda da öğretmenlerin özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerle ilgilenmesi, diğer akranlarıyla sosyal uyumlarına yönelik koruyucu tedbirler alması gerekmektedir. Bu durum nedeniyle İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Öğretmenlerin Nöbet Görevi” başlıklı 44 üncü maddesinde özel eğitim sınıfı öğretmenlerine boş geçen dersleri doldurma ve nöbet görevi verilemeyeceği hükümü yer almaktadır.

Ancak özel eğitim öğretmenlerinin dinlenme vb. ihtiyaçlarının olabileceği de göz önünde bulundurularak; iki öğretmenin görevli olduğu sınıflarda dönüşümlü olacak şekilde; tek öğretmenin görevli olduğu sınıflarda ise öğretmene de dinlenme fırsatı sağlanması amacıyla teneffüslerde ve öğlen aralarında öğrencilerle ilgili olumsuz bir durum yaşanmaması için okul yönetimince gerekli tedbirler alınarak planlama yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

Ertan GÖV

Bakan a.

Daire Başkanı

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

loading...

10 Bin Öğretmen Ataması Yapılmayacak mı?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Maliye Bakanlığından aldığı öğretmen atama yetkisini ne zaman kullanacak? Kasım ayında öğretmen ataması olacak mı?
Resmi Bayramlar Tören ve Kutlama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
Resmi bayram yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Garnizon komutanlığının çelenk yerleştirme ve kutlamalara katılma durumunda değişiklik yapıldı.
Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ