Öğrenciler AÖF’ün Yeni Sisteminden Rahatsız Kayıt Yenilemeyecekler

Anadolu Üniversitesine bağlı Açıköğretim Fakültesi (AÖF) aldığı bir kararla 2016-2017 Akademik yılından itibaren yapacağı ara sınav, final ve tek ders sınavlarında 4 yanlış 1 doğruyu götürmesi kararı aldı.

26-27 Kasım 2016 Cumartesi ve Pazar günleri tüm Türkiye genelinde açıköğretim fakültesi güz dönemi ara sınavları gerçekleştirildi. Sınavdan çıkan bir çok öğrenci yeni sistemden dolayı soruları çözmekte zorlandıklarını çünkü direk bilgi ve ezber gerektiren soru sayısının fazla olduğunu belirttiler.

Sınavdan çıkan bir çok öğrenci zaten yüzyüze eğitim olmadığından dolayı dersleri anlamakta zorlandıklarını söylediler. Açıköğretim Fakültesi yüzyüze eğitim için videolu ders sistemini getirdi fakat bu da birebir eğitim gibi kolaylık sağlamadı.

Bahar Dönemi Kayıt Yenileme de Birçok Öğrenci Kayıt Yenilemeyecek

Sınav sonrası öğrencilerle yapılan görüşmelerde sınav sisteminin değişmediği sadece 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi sisteminin getirildiğine değinildi. Hala direk bilgi gerektiren ezber sorularının olduğu, parçayı okuyarak soruların cevaplarını bulmanın imkansız olduğundan bahsettiler. Bundan dolayı en yakın cevabı işaretlediklerini söyleyen öğrenciler 4 yanlış 1 doğruyu götürmesi uygulamasından sonra şık işaretlemekten korktuklarını belirttiler.

Bahar dönemi kayıt yenileme için sosyal medyadan ve change.org üzerinden kampanyalar yapan AÖF öğrencileri bu uygulamadan vazgeçilmesini aksi takdirde kayıt yenileme yapmayıp AÖF’ü maddi yönden zarara uğratmayı düşündüklerini söylediler.

Zaten bu sistem ile sınıfı ve derslerini geçemeyeceğini belirten öğrenciler hiç olmazsa kayıt yenilemeyerek paralarının kendilerinde kalacaklarını söylediler.

Açıköğretim Fakültesinden bu konu hakkında bir açıklama yapılmazken sistemin aynı şekilde devam edeceği düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.