Öğrencilerin Sorumlulukları

Öğrencilik bir meslek değil midir? Öğrencilerin emekleri, çalışmaları ve sorumlulukları oldukça göz ardı ediliyor. Öğrencilik diye bir meslek yok fakat öğrencilerin süren eğitimleri için bir meslek sayılabilir. Öğrencilerin sorumluluklarına gelecek olursak bu konunun cevabı oldukça fazla. Her şeyin başında okullara adapte olan öğrenciler okullarına uygun kıyafetlerle gelmeleri, gerekli araç gereçleri yanlarında getirmeleri, öğretmenlerinin anlattığı dersi dikkatlice dinlemeleri, arkadaşlarıyla saygı çerçevesinde anlaşabilmesi ve tabii önemlisi öğretmenlerine, okul yöneticilerine saygılı davranması gibi sorumlulukları vardır.

Bu sorumluluklar ise sadece birer başlangıçtır. Hayatın verdiği sorumluluklar karşısında öğrencilikteki sorumluluklar bir başlangıçtır. Eğitimin getirdiği sorumluluklar ise tüm eğitim gören kişileri geliştirir, olgunlaştırır.  Eğitimin önemi toplumsal ve bireysel açıdan asla yadsınamaz. Öğrencilerin sorumluluklarında önemli yer tutan ders çalışma ve ödev yapma gibi başlıklar da vardır. Öğrencinin düzenli ders çalışması için ders çalışma bilincine sahip olması gerekir. Bu bilinç ise düzenli ders çalışma çabalarıyla oluşacaktır. Bu konuda ailesinin desteği, disiplini ve okullarda gösterilen yöntemler etkilidir. Öğrencilerin korkarak baktıkları ödevler ise derslerde işlenen konuların pekişmesini sağlamak amacındadır.

Öğrenciler verilen ödevleri eksiksiz tamamlarsa eğitiminin kalitesi artar. Öğretmenler öğrenciyi çok bunaltmadan gerekli etkinlikleri ve projeleri öğrenciyle buluşturursa sağlıklı bir eğitim ortamı oluşur. Eğitim gibi önemli bir konunun öğrencinin sorumluluklarıyla koordine giderse öğrencilerin eğitimi gerçekten verimli şekilde ilerler. Hem öğrenciler hem onu etkileyen kişiler kısacası tüm bireyler sorumluluklarını bilmeli ve hayata bu şekilde hazırlanmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.