Öğretmek, Öğretim kelimesinin kökü OG ne demek?

Aslında başlığımız birçok kişiye yanlış gelebilir. Öğretmek, öğretim kelimesinin kökü gerçekten og mu? Böyle bir kelime var mı? gibi sorular kafanıza takılıyor olabilir? Biz bu konuyu daha da ileri götürüp og kelimesi ile Mustafa Kemal Atatürk’ün ünlü bir sözünü de birleştireceğiz. İşte söz ile artık konu tamamiyle anlaşılmış olacak.

Şimdi öz TÜrkçe kökenli olan OG kelimesini aslında günlük hayatımızda sıklıkla kullanmaktayız. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği “Türk, Öğün, Çalış, Gücen!” sözündeki “öğün” kelimesi yukarıda belirttiğimiz og kökünden öz Türkçe bir kelimedir. Bir bu kelimeyi bilerek veya bilmeyerek sıklıkla “övün” olarak kullanmaktayız. Ama işin aslı bu değildir.

Bu konu ekşi sözlükte de tartışılmış ve daha önceden bu konu hakkında çalışması olan bir kişi konuya açıklık getirmiştir. Bu açıklamanın önemli kısımlarını sizler için derledik ve sitemizde böyle önemli bir bilginin bulunmasını istedik. OG kelimesi öz Türkçe bir kelime olup anlamı da “akıl,us” demektir. Bu kapsamda og kelimesi kullanım bakımından değişikliğe uğramış veya uğramış demeyelim de dilin yapısına uygun olarak yumuşamış ve “öğ” olarak kullanılmaya başlanmıştır. Şimdi yazımızın başlığında belirttiğimiz öğretek ve öğretim kelimelerini bu öz Türkçe kelimenin anlamı ile tekrar yazarsak “öğretmek= akıl-landırmak” ve “öğretim= akıl-landırma işlemi” olarak çevrilmektedir. Bu kelimelere ek olarak öğrenme kelimesi de aynı kökten türemiştir ve onunda anlamı “öğ-renme=akıl edinme” olarak ortaya çıkar.

Bu kelimeden türemeler daha sonra öğretmen, akıllandıran kişi ve öğrenci, akıl alan kişi anlamlarıyla günümzde kullandığımız kelimelerin kökenlerini oluşturur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüne bakacak olursak “Türk, Öğün, Çalış, Güven” sözündeki öğün ise akllını kullanma olarak anlamına gelir ki Atatürk, Türk milletinin aklını kullanmalarını isterdi. Umarız bu bilgi siz değerli okuyucularımıza yardımcı olmuştur.

Aydın KARADENİZ

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.