İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öğretmenler Günü Hangi Ülkede Ne Zaman Kutlanıyor?

94 Ülkenin Öğretmenler Günü Kutlama Tarihleri

Ülkemizde her yıl 24 kasım’da kutlanan öğretmenler günü UNESCO’nun önerisiyle çoğu dünya ülkesinde bu kutlama 5 Ekim günü kutlanıyor.

Peki tüm ülkeler 5 Ekim’de mi kutluyor? Neden biz 5 Ekim’de değil 24 Kasım’da kutluyoruz?

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir.

Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.

Malezya’da 16 Mayıs’ta, Hindistan’da 5 Eylül’de, Avustralya’da Ekim ayının son cumasında, Çek Cumhuriyeti’nde 28 Mart’ta, Peru’da 6 Temmuz’da kutlanıyor.

Peki biz neden 24 Kasım’da kutluyoruz?

Öğretmenler günü kutlamaları Türkiye’de 1981 yılına dayanıyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarında harf devriminin ardından, yeni harfleri öğretmek üzere “Millet Mektepleri” kurulmuştu. Atatürk 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri başöğretmeni oldu. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayınlanması ile resmileşmişti.

1981 yılı Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümüydü. Bu yılda, başöğretmen olduğu 24 kasım günü öğretmenler günü olarak kutlanmaya başladı ve günümüze kadar geldi. Atatürk’ün izinde aydın öğretmenlerimiz fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmeye devam ediyorlar. Tüm öğretmenlerimizin bu özel günü şimdiden kutlu olsun.

94 Ülkenin Öğretmenler Günü Tarihleri

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.