İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Öğretmenler Yapay Zeka Öğrencileri Eğitiyor

Oyunlar sadece çocuklar içindir zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Eğitim amaçlı oyunlar çocuklardan sonra bu kez de öğretmenlerin yetiştirilmesine yönelik olarak kullanılıyor.

Oynayarak öğrenme yöntemi bugüne kadar pek çok kez denenmiş olsa da bu yöntem hep çocuklara yönelik olarak kullanılmaktaydı. Şimdi ise öğretmenler oyun oynayarak geleceğe hazırlanıyorlar.

Teknolojik gelişmelerin sunduğu olanaklar doğrultusunda öğretmenlerin yetiştirilmesi konusunda yeni yöntemler arayışına gidiliyor. Bulunan en son yöntemde öğretmenler sanal sınıfa karşı eğitim verebiliyorlar.

ogretmenler-yapay-zeka-ogrencilere-karsi-975756

Tübitak’ın Fatih Projesi kapsamında yenilenen sınıf birimlerine bağlı olarak yeni eğitim yöntemlerinin uygulanması söz konusu oldu. Eski bilindik yöntemlerin işlevsizleşmesine bağlı olarak öğretmenlerimizin yeni eğitim biçimine ayak uydurmaları büyük bir gereklilik halini aldı. Bu kapsamda ODTÜ ve Siirt Üniversitelerinin akademik desteğiyle gerçekleşen projede KARMA Gerçeklik Teknolojisi kullanılıyor. Bu hizmeti ODTÜ Teknokent Bölgesi’nde faaliyet sürdüren Simsoft Bilgisayar Teknolojileri veriyor.

Fatih Projesi kapsamında yenilenen sınıf düzenleri farklı eğitim etkinlikleri konusunu gündeme getirdi. Bilindik yöntemlerin yanında yeni yöntemlerin de uygulanabileceği sistemde öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının yetiştirilmesi önemli bir işlev vazifesi görüyor. Uygulanması planlanan yeni sistemin adı KARMA. Bu sistem teknolojik unsurlar ile birlikte pedagojik bilgileri harmanlayarak üzerine bir de alan bilgisini ekliyor. Öğrencilere hibrid biçimde kaliteli bir eğitim vermeyi amaçlayan projede öğretmenlerin yetiştirilmesi oldukça önemli bir unsur.

Bu oyunda öğretmenler üç boyutlu bir simülasyon ortamında eğitim veriyorlar. Bu eğitim Karma Gerçeklik kavramı esasına dayanıyor. Öğretmenler oyunda sergiledikleri performansla puan topluyorlar. Sanal olarak tasarlanmış öğrenci modelleriyle iletişime geçecek eğitsel bilgileri test etme imkânı buluyorlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.