Öğretmenlere Erken Emeklilik Müjdesi

Polis, Asker gibi mesleklere tanınan haklardan öğretmenlerinde yararlanması bekleniyor. Buna yasa taslağına göre; 20 Yıl çalışan öğretmen yıpranma payından yararlanarak 25 yıl çalışmış sayılacak ve 5 yıl daha erken emekli olabilecek. Bu durum aslında olması gereken bir şey oalrak belirtebiliriz. Çünkü 60 yaşında bir öğretmenin özellikle de sınıf öğretmeninin o yaşlarda birinci sınıf öğrencilerine ne kadar verimli olabileceği tartışılma konusu olacaktır. Bundan dolayı erken emeklilik gelmesi hem ilk atama bekleyen öğretmenlere daha hızlı sıra gelmesini sağlar hem de il içi ve il dışı yer değiştirmelerde sirkülasyon olmasını sağlar.

Öğretmenlere Yıpranma Payı, Erken Emeklilik Kapısını Açacak

Daha önce sağlık çalışanlarına tanınan yıpranma payı ile emekliliği öne çekme imkanı 19. Milli Eğitim Şurasında Öğretmenlere de tanınması benimsendi. Bu kapsamda 4 yılda verilecek yıpranma payıyla öğretmenler 5 yıl çalışmış sayılacaklar.

Ek Gösterge 3600 Oluyor Emekli Maaşları ve Emekli İkramiyesi Artıyor

Bütün öğretmenlerimizi ilgilendiren bu olumlu gelişmenin yanında, öğretmen maaşlarındaki ek göstergenin de 3600 olarak karara bağlanması özellikle emekli maaşları ve emekli ikramiyelerinde artışa neden olacak.

Erken Emeklilikten Sadece Meslek Sahipleri Faydalanmıyor

Meslek guruplarının yanında bazı vatandaşlarımız da erken emeklilik imkanından faydalanabiliyor. Askerlik hizmetlerini bitirdiklerinde hala sigortalarını başlatmamış kişiler işe başlama tarihlerini öne alarak en az 1 yıl daha erken emekli olabiliyorlar. Sigortalı olduktan sonra çocuk sahibi olmuş annelerde 3 çocuğa kadar borçlanıp 6 yıl kadar daha erken emekli olabiliyorlar. % 40 ve daha üzeri engelli raporu olan vatandaşlarımız da erken emeklilik imkanından yararlanabilirler.

4 yorum

  1. Yıpranma çıkmaz! Boşuna ümitlenmeyin! Gündem değişikliği olsun diye, atıp tutuyorlar.

  2. Çok geciken Ek göstergeyi(3600) ve yıpranma payını Yeni bakanımızdan dört gözle bekliyoruz.

  3. Aynen katılıyorum.öğretmenlik gerçekten çok yorucu ve yıpratıcı.Bu yasayı dört gözle bekliyoruz.Çıkaranlardan Allah razı olsun.

  4. Öğretmenlik çok yorucu bir meslek ve erken yıpranıyorsunuz bizler için erken emeklilik yasasının çıkması çok önemli belirli yaştan sonra mesleği yürütmek çok zor umarım 2016 da bu yasa uygulanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.