istanbul escortAntalya escort izmir escort bursa escortizmir escortbursa escort
istanbul escortistanbul escort bayanşirinevler escort

SON DAKİKA

MebAjans.net

Öğretmenlere Milli Bayramlarda Ek Ders Ödemesi Yapılır mı?

Öğretmenlere milli bayramlarda ek ders ödenip ödenmeyeceğine dair ilgili yönetmeliği inceledik ve buna göre ne olacağını sizler için araştırdık.

Öğretmenlere Milli Bayramlarda Ek Ders Ödemesi Yapılır mı?
Bu haber 26 Nisan 2018 - 1:18 'de eklendi ve 1.790 kez görüntülendi.

Sitemize yorum olarak ara ara milli bayramlarda öğretmenlere ek ders ödenip ödenmeyeceği sorulmaktadır. Bundan dolayı sizler için bu konuyu ilgili yönetmelikleri inceleyerek araştırdık.

01.12.2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan, 16.12.2006 tarihli ve 26378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararına göre; bir görevin “filen yapılması”halinde karşılığında ek ders ücreti ödenmekte, fakat; “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 16. maddesi 1. fıkrası (b) bendindeki hükümlerde istisnai haller belirtilerek milli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ek ders görevi yapılmış sayılarak ek ders ücreti ödenmesi öngörülmektedir.

İşte o madde;

“Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller
MADDE 16- (1)Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere, bu Karar kapsamında bulunan personelden; …
b) (Değişik: 21/07/2007 tarihli ve 26589 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) İl düzeyinde milli ve mahalli bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, milli ve mahalli bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile milli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde (*)(Değişik: 10/05/2008 tarihli ve 26872 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Bu madde metnindeki “milli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde” ibaresi nedeniyle resmi bayramlara denk gelen günlerde yapılan ek ders ödemeleri nedeniyle öğretmenler kamuoyu tarafından rencide edilmekte ve bu ödeme rahatsızlık yaratmaktadır.

Ayrıca 439 sayılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Yüksek ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri İle İlkokul Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri İle Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanunda da buna yönelik bir dayanak bulunmadığından madde metnindeki “milli bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde” ibaresinin madde metninden çıkartılması yerinde bir uygulama olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yer Vermeyen Gençlik... başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İLGİLİ HABERLER
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
maltepe escortpendik escortalanya escort