Öğretmenlere Olağanüstü Sınav Tedbiri

Diplomalardan Sonra Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı da Gözetim Altında

Geçtiğimiz günlerde gündemi oldukça meşgul eden sahte diplomalı öğretmen skandalından sonra Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen alım ve atamalarında denetimleri sıkılaştırdı. Sahte diplomalarla sistem açığından faydalanan öğretmenlerin tespitinden sonra geniş çaplı bir soruşturma ve inceleme başlatılmıştı. Tespit edilen öğretmenler görevden uzaklaştırılıp, sistemdeki açığında kapatılması için bir takım çalışmalar yürüten bakanlık şimdi de, aday öğretmenlerin asil öğretmen olabilmesi için 1 yıl çalıştıran akabinde yazılı ve sözlü sınava tabi tutan bakanlık, tıpkı öğrencilerde olduğu gibi öğretmenlerde de bazı sınav tedbirleri alacak.

Sınav 19 Mart 2016 Tarihinde Yapılacak

19 Mart 2016’da yapılacak olan Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı’nda adayların yanında sözlük, hesap makinesi, cep telefonu gibi kaynaklar ile bilgisayar özelliği bulunan cihazların bulunup bulunmadığı kontrol edilecek. Adayın bunlarla sınava girdiği tespit edilirse sınavı geçersiz sayılacak. Sınavda cevap kâğıdının başkaları tarafından görülmesi ya da kopya çekilmesi halinde salon görevlileri tutanak tutacak.

Sınavın hemen sonrasında toplu ya da ikili olarak kopya çekildiği tespit edilirse adayların sınavları geçersiz sayılacak. Sınav kurallarına uymadığı tespit edilen adayların sınavı iptal edilecek. Öte yandan ilk atama, yeniden atama, kurumlar arası yeniden atama ve milli sporcuların ataması kapsamında 30 bin öğretmen kadrosu için bugün başlayan başvurular 8 Şubat’ta sona erecek. 15-18 Şubat’ta yetiştirilmek üzere görev yapacakları illeri tercih edecekler.

Öğretmen atamaları ise 11 Şubat’ta gerçekleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.