Öğretmenlere Saygı Geleceğe Saygıdır

Dünyada Her Şeye Değer Biçilebilir, Ama Öğretmenin Eserine Değer Biçilemez…

Yıl 2016 artık geçmişte yaşananlardan farklı her şey. Geçmişimizde yaptığımız birçok etkinliği yapmıyoruz. Yaşları 40’ı aşmış okuyucularım bilir ki eskiden televizyon bu kadar popüler ve vazgeçilmez değildi. Bizler radyo dinleyerek uyanır, radyo dinleyip uyurduk. Şimdi ise radyolar unutulmaya yüz tuttular. Radyo örneği her şeyi açıkladı belki ama her alanda değişimler oldu bu geçen yıllarla birlikte. Özellikle de iletişimlerimiz farklılaştı.

Ne mi demeye çalışıyorum? Mesela eğitim konusunu ele alayım. Eğitim sistemi çok kez değişti fakat benim en çok eleştirdiğim şey saygının yok oluşu aslında. İletişimdeki saygının kayboluşu. Eğitimle bunun ne alakası var diye düşünmeyin. Öğrencilerin öğretmenlerine karşı üslubundan bahsediyorum. Sizler de fark etmiyor musunuz? İlerleyen yıllarla birlikte saygı kendini geçmişte bırakıyor. Sanki bizimle gelmiyor, daha doğrusu gençlerimiz biraz saygıdan yoksun büyüyor. Bu konu beni bir hayli üzse de eğitimcilerimizin de bu konudan muzdarip olduğunu biliyorum ve gözlemliyorum. Öğretmenlerin sınıflarında otorite kurması artık çok zorlaştı. Öğrencilerin ukalalıkları, huzursuzlukları ve memnuniyetsizlikleri arttı diye düşünüyorum. Artık çok hızlı bir şekilde itiraz edebiliyorlar.

Öğretmenlerimiz onlar o kadar çok sonsuz bir saygı ve sevgiyi hak ediyorlar ki.  Biz onların cümlelerinin kıymetini bilmediğimiz için çok pişman olacağız diye düşünüyorum. Gençlerimiz size sesleniyorum, bu çağrımı bir rica olarak da algılayabilirsiniz. Rica ediyorum ki öğretmenlerinize saygınızı bozmayınız, onlar size o kadar çok emek ve özveride bulunuyorlar ki. Lütfen bu ricamı aklınızda bulundurun ve uygulayın sevgili okurlarım.

Ahmet KORKMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.