MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Öğretmenlere Şiddeti Şiddetle Kınıyoruz

Öğretmenler Şiddeti Bırakın, Saygısızlığı Bile Hak Etmez…

Öğretmenlere Şiddeti Şiddetle Kınıyoruz
  • 17.02.2016
  • 246 kez okundu

Öğretmenlere Şiddeti Şiddetle Kınıyoruz

Öğretmenler Şiddeti Bırakın, Saygısızlığı Bile Hak Etmez…

Şiddet kelimesini duyunca, okuyunca ve telaffuz edince aklınıza ne geliyor? Olumsuz fikirler, anılar, mutsuzluklar ve huzursuzluklar mı? Yoksa intikam, acı, hırs, cinayetler mi? Hangisi ya da hangileri? Hangi kelime aklınıza gelirse gelsin bu rahatsız edici kelime hep rahatsız edici kalacak diye düşünenlerdenim. Şiddet uygulamak, şiddet görmek, şiddetli geçimsizlik gibi terimler hep olumsuz kalacak kafamda.

Kimsenin kimseye şiddet uygulama hakkı yoktur. Ağacın dalından bir yaprak koparmak, sokakta yanına gelen kediye vurmak, eşine tokat atmak, sözlü şiddete maruz bırakmak gibi berbat şeyler yaşanıyor dünyamızda. Yaşanmaya devam edecek olması da beni kahrediyor. Gerçekten düşündüğümüzde çok fazla şiddet çeşidi var. Genel hatlarıyla ayrılan şiddet türleri; sözlü ve fiziksel şiddet. Sözlü şiddetin yaralarının kapanması çok güçken, fiziksel şiddetin yaraları daha kısada kapanıyor ve kabuk bağlıyor. Sözlü şiddete maruz kalan bir bayan içinde kopan fırtınaları sözlü şiddete başvuran kocasına hiçbir şey söyleyemiyor. Çünkü biliyor ki söylese, kızsa, bağırsa şiddeti artacak karşı tarafın.

Kimi zaman şiddet okullarda da yaşanıyor. Öğrencilere, öğretmenlere, personellere uygulanan şiddetler çok fazla. Bu şiddetin en başında ise sözlü şiddet geliyor, karşıdaki insanı strese sokan sözlü şiddet durumu çok yıkıcı ve yıpratıcı bir durum oluyor. Şiddete maruz kalan birçok öğretmenimiz var, tehditler alan, cinayetlere kurban giden birçok kahramanımız var. Bizlere eğitim veren, sonsuz saygı duymamız gereken kişilere şiddet uygulayış ne kadar doğru? Elbette tamamen yanlış, şiddetin her türlüsüne, öğretmenlerin yaşadığı şiddete, evlilikler içinde yaşanan şiddete, sokakta yaşanan şiddete karşıyım ve hep karşı çıkacağım.

Fırat YILMAZ / Köşe Yazısı

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / /

loading...

10 Bin Öğretmen Ataması Yapılmayacak mı?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Maliye Bakanlığından aldığı öğretmen atama yetkisini ne zaman kullanacak? Kasım ayında öğretmen ataması olacak mı?
Resmi Bayramlar Tören ve Kutlama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
Resmi bayram yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Garnizon komutanlığının çelenk yerleştirme ve kutlamalara katılma durumunda değişiklik yapıldı.
Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ