MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Öğretmenlere Verilmeyen Haklar

Memurlara Verilip Öğretmenlere Verilmeyen Haklar

Öğretmenlere Verilmeyen Haklar
  • 25.02.2016
  • 436 kez okundu

Öğretmenlere Verilmeyen Haklar

Memurlara verilen birçok haklar kurumlar farklı olsa da tüm memurlar için aynı oluyor. Fakat bazı kurumlarda görev yapan memurlar ise bu haklardan tam olarak faydalanamıyor.  Bu haklardan faydalanamayan memurların arasında en çok dikkat çeken isimler ise öğretmenler olmaktadır.  Öğretmenler devlet memurlarının yararlandığı bazı haklardan yararlanamıyor. İşte öğretmenlerin yararlanamadıkları haklar;

Torba kadro

657 sayılı memurların kanunun 68/B kapsamına Torba kadro denmektedir. Memurlar bu kadro sayesinde bulundukları memurluk derecesini bazı avantajlar ile yükseltebilirler. Böylece hem maaşlarında hem de aldıkları ek ücretlerde artış olmaktadır. Fakat torba kadro yasasından ilk dört dereceli öğretmenler yararlanamamaktadır.

Yıllık izin

Devlet memurlarının hep çok izin yaptıklarını söyleriz. Peki ya memurların izin süreleri ne kadar? Hiç düşündünüz mü?

657 devlet memuru kanununa göre, çalışma süresi 1 yıl ile 10 yıl arası olan memurlar 20 gün, çalışma süresi 10 yıldan çok olan devlet memurlarının ise 30 gün tatil yapma hakları mevcuttur. Ancak öğretmenler, ara tatiller ve yaz tatili kullandıkları için ayrıca bir yıllık izin hakkına sahip değillerdir.

Mazeret izni

657 sayılı devlet memuru kanununda memurların hiçbir ödemesine ve sosyal haklarına dokunmadan mazeret izni kullanabilecekleri belirtilmiştir. Bu kanunda mazeret izni verilecek durumlar açıkça belirtilmiştir. Fakat belli bir mazereti olmayan memurların izin kullanabilmeleri amirlerinin inisiyatifine kalmıştır. Amir tarafından uygun görüldüğü taktirde memura aynı yıl içerisinde 10 gün mazeretsiz izin hakkı verilir. Bu haktan öğretmenlerde yararlanabilir. Memurlar aynı yıl içersinde ikinci bir 10 gün daha kullanabilirler. Bu memurların yıllık izin sürelerinden düşürülür. Ancak öğretmenler bundan yararlanamaz.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

loading...

Öğretmenler Ücretli Değil Kadrolu Olmak İstiyorlar
Ücretli öğretmenlik uygulamasının kaldırılarak boş olan öğretmen kadrolarının kadrolu öğretmenler ile doldurulması gerektiğini düşünen öğretmen adayları sosyal medya üzerinden toplandılar.
EBS Odak Analizi Çalışmasında Yabancı Dil Çözümü
EBS tarafından yapılan araştırmalar yabancı dil eğitiminde bakanlığa yardımcı olacak nitelikte bilgiler sunmaktadır. Odak Analiz çalışması yabancı dilin geliştirilmesinde niteliğe...
10 Bin Öğretmen Ataması Yapılmayacak mı?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Maliye Bakanlığından aldığı öğretmen atama yetkisini ne zaman kullanacak? Kasım ayında öğretmen ataması olacak mı?
Resmi Bayramlar Tören ve Kutlama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
Resmi bayram yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Garnizon komutanlığının çelenk yerleştirme ve kutlamalara katılma durumunda değişiklik yapıldı.
Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ