MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Öğretmenlik Nedir? Maaşı, Tatili, Ek Dersi, Doğu Görevi Süresi…

Tüm Detayları ile Öğretmenlik Nedir? Maaşı, Ek Dersi, Tatili, Doğu Görevi Süresi…

Öğretmenlik Nedir? Maaşı, Tatili, Ek Dersi, Doğu Görevi Süresi…
  • 29.11.2015
  • 776 kez okundu

Öğretmenlik Nedir? Maaşı, Tatili, Ek Dersi, Doğu Görevi Süresi…

Öğretmenlerin yıl boyunca yaptığı tatiller, memurların ve kamuda çalışan diğer personellerin gündemini daima meşgul etmiştir. Öğretmenler dışındaki kamu personelleri öğretmenlerin 3 yıl yazın, 15 gün kışın tatil yaptığını, yarım gün çalıştıklarını, boş günlerinin olduğunu söylese de pratikte işleyiş tam olarak böyle değildir.

Her mesleğin kendine özgü işleyişi, kendi çalışma şartları, zorlukları, mesai saati ve izin sistemi vardır. Bu anlamda her meslek kendi içerisinde değerlendirilmeli, eğer meslekler illa karşılaştırılacak sa da bu meslekler her açıdan objektif bir şekilde karşılaştırılmalıdır. Bu sebeple öğretmenlik mesleğine hep birlikte bir göz atalım.

Öğretmenlik mesleğinin tanımı?

1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu‘nun 43. Maddesine göre öğretmenliğin tanımı şu şekildedir: Öğretmenlik, devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir.

Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere öğretmenlik mesleği bir “ihtisas” mesleğidir, yani uzmanlık gerektiren bir meslektir. Eğitim fakültelerinden mezun olanlar veya fen edebiyat fakültelerinden mezun olup öğretmenlik formasyonu alan herkes KPSS’ye girdikten sonra başarılı olursa öğretmen olabilir.

Öğretmenlerin zorunlu hizmet süresi (doğu görevi) ne kadardır?

Şark görevi veya doğu hizmeti olarak da bilinen zorunlu hizmet süresi öğretmenlerin görev yaptıkları bölgeye ve okula göre değişmektedir. Bazı okullarda bu süre 3 yıl iken bazılarında 7 yıla kadar uzamaktadır. Bu tamamen öğretmenin gittiği okula göre değişir.

Öğretmenler ne kadar maaş alıyor?

Bekar ve göreve yeni başlayan bir öğretmen bugün ortalama 2.500 TL civarında girdiği 15 saat haftalık ders karşılığı maaş alır. Haftalık girdiği ders saati 15’i geçtiği anda girdiği her ders saati başına 10 TL’ye yakın bir ücret alır. Buna da ek ders ücreti denir.

Her öğretmen ek ders ücreti alır mı?

Her öğretmen maalesef ek ders ücreti almaz. Genellikle öğretmen ihtiyacının fazla olduğu küçük şehirlerde ve ilçelerde öğretmen fazla derse gireceği için ek ders ücreti alır. Ancak büyükşehirlerde zaten öğretmen fazlalığı olduğu için öğretmen ek ders ücreti alamayacak ve sadece maaş ile geçinmek durumunda kalacaktır. Bu da 20 yıllık bir öğretmenin 2700-2800 TL gibi bir ücretle geçinmesi demektir.

Öğretmenler yılda kaç ay / gün tatil yapar?

Öğretmenler kışın 15 gün tatil, yazın da 2 ay tatil yapar. Öğretmenler okul kapandıktan 15 gün sonrasına kadar seminer vazifesini icra etmek için okula gelir. Ayrıca okullar açılmadan 15 gün önce de yine seminer faaliyetlerine katılmak için okula gelir. Yani 1 Temmuz ile 1 Eylül arası öğretmenlerin yaz tatilidir.

Okulların eğitim öğretim süreleri belirlenirken yurdun tüm kesimi için ortak bir takvim çıkarılır. Merkeziyetçilik ve eşitlik ilkesi gereği Hakkari’nin köyündeki öğrencinin okula başlama ve gidiş süresi ile Ankara’nın göbeğindeki bir öğrencinin okula başlama ve gidiş süresi eşit olmalıdır.

Türkiye bir tarım ülkesidir. Tarımsal faaliyetler de genellikle haziran ayında başlar ve eylül, ekim ayının sonuna doğru azalır. Kırsal kesimde birçok aile okul çağındaki çocuklarını da tarımsal faaliyetlerde çalıştırdığı için okula devam sıkıntı olmaması adına okul takvimi buna göre belirlenir.

Öğretmenler, bir yıl boyunca öğrencilerin sorunları ile mücadele ederek adeta elektrik yüklü bir dinamo kıvamına geldiklerini belirtip yaz tatillerinin bu elektriği atmak adına bir ihtiyaç olduğunu belirtiyor. kamusaati

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ