Okul Hayatı ve Çocuk

Çocuklar okul hayatında nasıl başarılı olabilir?

Okul hayatı başladığında ilk andan itibaren bir aile baskısı vardır. Daha yeni serüvene atılan çocuk zaten ne yaptığını bilmezken ona çok baskı yapmanın faydalı olduğunu söyleyemeyiz. Ailelerin fazla baskısı çocuğu olumsuz etkileyebilir . O nedenle hafif bir başlangıç iyi gelir. Tabii ki başıboş bırakmak ta iyi değildir. Yani orta derecesi faydalıdır.

Bunun dışında çocuğu etkileyen bir başka  etmene gelirsek Bilgisayar ve telefon oyunları da baş sıralardadır.  Bilgisayar ve akıllı telefonla zaman geçirmek onların en doğal hakkı olsa da bir miktarı olmalıdır. Benim görüşüme gelirsek 1 saat ve daha fazlası büyük bir sorundur. O nedenle kararlı bir tutum göstermeli ve çocuklara o fırsatı vermemeliyiz. Bu onlar için faydalı olacaktır.

Ders amaçlı kullanmak ise yararlı yanlarıdır. Birçok ders notu ve ders anlatımı veren siteler var. Bunları artıya çevirmek  iyi bir fırsattır . O nedenle bu fırsatı da tepmemeliyiz.
Çocukların sınavları ergenlik döneminde geçirmesi de zorluklar çıkarabilir. Zaten o dönemde asabi olan çocuk Sınavların da verdiği baskıyla duygusal olarak yıpranabilir. Bu dönemi sakin geçirmek en iyi ve en faydalı olandır.

Ve diğer etmene gelirsek ülkemizde eğitim sistemidir. Şartların değişmesi açıkçası durmadan değişmesi bizlere bir karmaşa olarak gelir. Bizleri olumsuz etkiler. Bu sistem de bizim elimizde olmadığı için bir yorum yapamayız. Ama tavsiyemiz oturmuş bir sistemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.