Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul öncesi eğitim; 0-72 ay grubundaki çocukların gelişim düzeylerine ve bireysel özelliklerine uygun; zengin, uyarıcı çevre imkanları sağlayan; onların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişmelerini destekleyen; içinde yabancı kalan toplumun kültürel değerlerini en iyi biçimde vermeye çalışan ve çocuklarımızın ilköğretime hazırlayan temel eğitim sürecinin ayrılmaz bir parçasını oluşturur.

0-6 yaş dönemini kapsayan okul öncesi dönem, çocuğun gelişimi ve kişiliğinin yapılanması için son derece önemli bir evredir. Biliyoruz ki çocuğun doğuştan getirdiği genetik faktörlerden sonra onu en çok etkileyen, beden gelişimine neden olan faktör, eğitim ve çevre faktörüdür.

Sağlıklı bir doğum, ilgi ve sevgiyle geçirilmiş çocukluk yılları, zengin uyarıcı ve öğrenmeye açık çevre desteği bir çocuğun geleceğini olumlu yönde etkiler. Bu şartları sağlamak, anne ve baba olarak en önemli görevimizdir. Çocuğun doğuştan getirdiği potansiyeli en üst düzeye çıkarabilmesi için çevresel uyarıcılara ihtiyacı vardır. Bu uyarıcılar çocuğun her türlü gelişimini hızlandıracak ve destekleyecek doğal ve çevresel etmenlerden oluşur. Yerinde ve zamanında verilmeyen uyarıcılar, ileride çocuğun kişisel ve sosyal gelişiminde aksaklıklara yol açabilir.

. Çocuğun kişilik gelişiminin %80 oranında bu yıllarda oluştuğu

. En yoğun ve en hızlı öğrenme çağının bu yıllara rastladığı,

. Çocuğun çevresi ile iletişimini ve etkileşimini sağlayan dil gelişiminin, konuşma becerisinin
ve kelime hazinesinin bu yıllarda zenginleştiği, bilinen bir gerçektir. Bütün bu sebeplerle okul öncesi eğitimin ne derece zorunlu bir ihtiyaç olduğu görülebilir.

Ülkemizde okul öncesi eğitimin geçmişi, Fatih Sultan Mehmet döneminde vakıflara bağlı olarak olarak eğitim veren okullara kadar dayanmaktadır. Ülkemizin, temeli 15. yüzyıla kadar giden okul öncesi eğitimde dünya ülkelerine öncülük ettiği söylenebilir.

Günümüzde, annelerin daha aktif olarak iş hayatına atılmasıyla ile birlikte çocuğun sosyalleşmesine ve kişilik gelişimine olumlu katkı sağlayan bu kurumlar daha da önem kazanmıştır.. Okul öncesi eğitim kurumları çocuklarımıza, kendi akranları ile bir arada olma, iş birliği ve yardımlaşma duygularını geliştirme, kurallara uyma ve otoriteyi kabullenme imkanlarını sağlayan gibi anne babalara yönelik eğitici programlar ve seminerler düzenleyerek onların bilinçlenmesine de katkıda bulunmaktadır. Yine bu kurumlar bünyesindeki rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak çocuğumuzun gelişimi, yetenekleri, algılama ve kavrama düzeyiyle ilgili anlayabiliriz. Problemlere akıcı çözümler üretebilme ve davranış sorunlarıyla erken ilgilenebilme şansına da sahibiz.

Okul öncesi eğitimin, çocuğumuza sağladığı önemli katkılardan birisi de onların bilinçli olarak okul hayatına hazırlamasıdır. Yapılan araştırmalar, özellikle ilköğretim 1. sınıfta ana sınıfı eğitiminden geçen çocukların; babanın otoriteyi kabullenme, kurallara uyma, aileden bağımsız hareket edebilme, öğrenmeye hazır olma ve sosyal etkinliklerde girişken ve başarı olma konusunda daha iyi olduklarını ortaya koymuştur.

Çocuğumuzu gelecek yüzyıllara ruh ve beden gelişimi yerinde bir birey olarak hazırlamak tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak okul öncesi eğitimin bize sunduğu güzelliklerden faydalanmamız gerektiğini unutmamalıyız.

25 yorum

 1. Okulöncesinin zorunlu olmaması fırsat eşitliğine aykırıdır.Artık gereken çareler çözümler üretilmeli fazla geç kalınmadan okulöncesi hayata geçirilmeli yeniden diriltilmelidir !

 2. Okuloncesi egitimin temeli ilk basamagidir.4+4+4 ile magdur edildik.Sistem kurbani olduk.4+4+4 okulsa oncesi nerede? Unutulduk,yok sayildik,yigildik…En fazla basvurulan bolumuz sonumuz ne olacak? Kesinlikle zorunlu olmalidir.Bizleri de mi boyle yigarak baska bolumlere alanlara katarak eriteceksiniz!

 3. EGITIMDE FIRSAT ESITLIGI ICIN OKULONCESI SORUNLU DEGIL KESINLIKLE ZORUNLU OLMALIDIR!

 4. Okuloncesi egitimin ilk basamagidir.Egitim sistemi 4+4+4 degil 1+4+4+4 olmalidir.Yeni gelen sistemle okuloncesi yok sayilmistir.Okuloncesi egitimi almayan cocuklar ilkokulda zorlanmaktadirlar.Okuloncesi egitimi alanla almayanin arasinda daglar kadar fark var.Cocuklar gelisimini 0-6 yas arasinda tamamlar.En kritik donemde egitim alinmasi zorunlu olmalidir.Bu durumun herkes farkinda fakat gereken yapilmiyor.Artik okuloncesine gereken onemin verilme zamani gelmeli okuloncesi sorunlu degil zorunlu olmalidir.

 5. Yetkililer umarım en kisa zamanda büyük bir yanlıştan dönerek eğitimin temeli ve en önemli kademesi olan okul öncesi Eğitimi zorunlu yaparlar.

 6. Okuloncesine gereken deger ve onem ne zaman verilcek?Neden sadece bizim ulkemizde yok sayiliyor?Bir zamanlar zorunluyken yuksek puanlarla geldik iki senede bolumumuz enkaz oldu.Zorunlu olmaktan cikarildi.Sistem magduru olan bizler her gecen yil yigildikca yigiliyoruz buna ragmen hala en fazla basvurulan bolumuz.Ulkemiz bilinclenmeli okuloncesine onem vermeli! Egitimde sonuncuyuz.Okuloncesi egitiminde sonuncuyuz.Parlak basarili akli basinda nesili boyle mi kazanacagiz? Egitimsiz nasil kalkinacagiz?

 7. Önce okul öncesi daha iyi başlamak için, daha kolay uyum sağlamak için, daha kolay öğrenebilmek için…

 8. Okulöncesi eğitimi ben alamamıştım 20 yıl oldu ama hala alamayan erişemeyen çocuklar var lütfen bu fark giderilsin her çocuk erken eğitimden yararlansın mutlu yarınlar için..

 9. 2009 da başlatılan proje 5 yılda tamamlanacaktı.2014 tüm iller zorunluydu.2012 yeni sistemle durduruldu.Okul öncesi eğitim ilkokula hazırlama da en önemli basamak atlanmamalı

 10. Birilerinin okulöncesinin öneminden bahsetmesi güzel. Malesef ülkemizde bu konu görmezden geliniyor

 11. Okulöncesi eğitime verilen önem giderek azalmaktadır. Tam tersine 0-6 yaş dönemi çocukların en hızlı ve kalıcı öğrendikleri dönemdir bu dönem göz ardı edilemez. Eğitimde fırsat eşitliği için okulöncesi eğitim zorunlu olmalı.

 12. Okul oncesi egitimin temelidir.her cocuk okul oncesi egitim alms hakkina sahiptir.lutfen duyarli olalim…

 13. Egitimde fırsat eşitliği için, çocuklarin hayata 1 -0 yenik baslamaması için, geleceğimize en büyük yatirim için okul öncesi zorunlu olmalı Her çocuk okuloncesi egitim alabilmeli.4+4+4 oluyorsa 1+4+4+4de olabilir üstelik bu 1 en önemlı temeli teskil ediyor…

 14. Eğitimde fırsat eşitliği varsa okulöncesinde de olmalı. Neden zenginin çocuğu en güzel kreşlerde, özel anaokullarında okuyo da köydeki garibanın çocuğu okulöncesi eğitimden mahrum kalıyo? Bu mu eşitlik? Böylesine önemli bir gelişim döneminde her çocuk okulöncesi eğitimi almalı bence de. Çünkü HER ÇOCUK ÖZELDİR!

 15. fırsat eşitliği için okul öncesi sorunlu değil zorunlu olmak zorunda.. önce okul öncesi.. 2014 – 2015 zorunluluk sözleri tutulmalı .. tşk destek olan herkese

 16. Bu kadar önemli bir gelişim dönemiyse okulöncesi dönem; ailenin bilinçli veya bilinçsiz olması göz önüne alındığında çocuk bu dönemde aileye terk edilmemeli. Bunu çözmenin tek yolu bence okulöncesi eğitimin zorunlu olmasıdır

 17. Türkiye’de anaokullaşma oranı%30 larda gezerken, ve okulöncesi öğretmenliği bölümü mezunları işsiz gezerken bu yazınız umarım yetkilileri uyarıcı bi adım olur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.