Okul Öncesi Öğretmenlerinin Teneffüs Mağduriyeti

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde “Okul öncesi eğitim kurumlarında günde ellişer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süre ile ikili eğitim yapılır. Ancak, ana sınıflarında kayıt alanındaki tüm çocukların kayıtlarının yapılmasına rağmen, ikili eğitim için grup oluşturacak sayıda çocuk bulunamadığı takdirde okulun öğretim şekline uygun olarak normal eğitim de yapılabilir.” denilmektedir.

Bu madde dolayısıyla Okul Öncesi Öğretmenlerimiz aralıksız 5 saat yani 300 dakika boyunca eğitim vermekte, bu sebeple çalışma verimleri düşmektedir. En ufak bir dinlenme arasının dahi olmaması eğitim faaliyetlerini kötü yönde etkilemektedir.

Yönetmelik tam anlamıyla uygulandığında öğretmenlerimiz tuvalet ihtiyaçlarını bile gideremeyecek durumdalar, bazı okullarda yardımcı personel bulunduğu için öğretmenler zaman zaman dinlenip ihtiyaçlarını giderebiliyor fakat yardımcı personelin olmadığı okullarda öğretmenler büyük bir mağduriyet yaşıyorlar.

Okul Öncesi Öğretmenleri, yönetmelikte yapılacak küçük bir değişiklikle ders saatleri 50 dakika yerine 40 dakikaya düşürülerek ders aralarına da teneffüs eklenerek bu sorun çözülmesini talep ediyorlar. İşte tamda bu noktada Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi Okul Öncesi öğretmenlerimizin bu mağduriyetlerinin giderilmesi için Bakanlığa yazı yazmış. Özetle ya derslerin 40 dakikaya düşürülerek ders saatleri arasında teneffüs yapılmasını ya da bu mağduriyeti gidermek için okul öncesi öğretmenlerine eğitimin aralıksız olmasından dolayı 6 saat ilave ek ders ödenmesini talep etti. Umarız Bakanlık en kısa sürede bu sorunu çözüme kavuşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.