Okul Öncesi Okullaşmaya Devlet Eli

Türkiye’de 2009’da proje olarak başlatılan okul öncesi eğitim devlet eli deyiyor. 2009 yılında tüm ülke genelinde 5 yıllık proje olarak başlatılan zorunlu okul öncesi eğitimi, 2012 yılında Milli Eğitim Bakanı değişimi ve 4+4+4 sistemine geçiş ile  belirlenen süre dolmadan rafa kaldırılmıştır.

Bu süreye kadar açılmış olan kurumlarda öğrenci alımı oranı da beklenenin altında kalmıştır. 2013-2014 eğitim-öğretim yılında okul öncesi okullaşma oranı 4-5 yaş için yüzde %43.5 olmuştur. Tabi ki bu ortalama ilden ile özellikle de doğu ve batı arasında büyük farklılıklar göstermektedir.

Hakkari’de 4-5 yaş okullaşma oranı yüzde %19.6 ile Türkiye’de en düşük oran olurken Amasya yüzde %61 ile okullaşma oranında Türkiye birincisi olmuştur.

Hükümet bu oranı en az düzeye indirmek için Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığını koordineli bir çalışma yürütüyor.

Buna göre; okul öncesi eğitim fırsat eşitliğini temel alacak biçimde imkanlan kısıtlı hane ve bölgeleri destekleyerek yaygınlaştırılacak.

48-60 aylık çocuklar ile ilkokula kayıt olmamış 60-72 aylık çocukların okul öncesi eğitime kazandırılması amacıyla çocuk başma doğrudan destek ve çeşitli bağış kampanyaları ile bölgeler arasındaki farklar da dikkate alınarak gerekli fiziki altyapı sağlanacak. Toplum Temelli Erken Çocukluk Eğitimi Merkezleri kademeli olarak yaygınlaştmlacak.

Derslik başıma düşen öğrenci sayısı ve okullaşma oranları açısından Türkiye ortalamasının gerisinde olan illerin, Türkiye ortalamasına yaklaştırılması amacıyla kaynak kullanımına yön verecek beş yıllık orta vadeli yatırım planı hazırlanacak.

3 yorum

  1. OKUL ÖNCESİ EĞİTİM EN ÖNEMLİ BASAMAKDIR.ÇOCUGU HEM İLKOKULA HEM HAYATA HAZIRLAR.

  2. OKUL ÖNCESİ EĞİTİM,EĞİTİMİN VAZGEÇİLMEZI VE EN ÖNMLİ İLK AŞAMASIDIR.BU İLK ADIM ATLANMAMALI.EN ÖNEMLİ TEMELDİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.