MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 3,08 / Satış: 3,09
€ EURO → Alış: 3,42 / Satış: 3,43

Okul Öncesi ve İlköğretime Ödenek Geliyor

MEBBİS Temel Eğitim Ödenek İşlemleri Menüsünden Talep Oluşturulacak…

Okul Öncesi ve İlköğretime Ödenek Geliyor
  • 23.01.2016
  • 1.983 kez okundu

Okul Öncesi ve İlköğretime Ödenek Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığından gelen duyuruyla Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul öncesi ve ilköğretim okullarına bütçe geliyor, işte o yazı;

T.C.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Sayı : 90812931-841-E.544319 18.01.2016

Konu : Okul Bazlı Bütçeleme

İlgi: Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 06/11/2015 tarih ve 90812931-841.99-E.11341632 sayılı yazısı.

İlgi yazı ile büyükşehir kapsamında olmayan il ve ilçelerdeki Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarının cari giderleri de (03-2, 03-5, 03-7…) il merkezlerinde defterdarlık ve muhasebe müdürlüklerine, ilçelerde ise mal müdürlüklerine gönderileceği belirtilerek gerekli önlemlerin alınması istenmiştir.

222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu gereği il özel idarelerinin kendi gelirlerinden ilköğretim hizmetlerine ayıracakları payın, öncelikli olarak okulların onarım ve donatım giderleri için kullanılması, bu alanlara ayrılan ödeneğin yeterli olması durumunda okulların  birikmiş borçları, geçmiş dönemden kalan ödenmemiş faturalar ve diğer cari giderleri için de planlama yapılması mümkün olabilecektir.

Bu kapsamda Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okulların temizlik hizmeti alımında kullanılan 03-5 harcama kalemindeki ödenekler, büyükşehir kapsamında olmayan illerin defterdarlık ve muhasebe müdürlükleri ile 81 ilin ilçe mal müdürlüklerine gönderilmek üzere planlanmış ve MEBBİS sistemindeki Temel Eğitim Ödenek İşlemleri başlığı altında ilan edilmiştir.

Benzer şekilde okul bazlı bütçelemeye geçişin ilk aşaması olarak, her okul için hesaplanan 03-2 harcama kalemindeki (elektrik, su, yakacak, kırtasiye, temizlik malzemesi alımı vb. )ödenekler de MEBBİS sistemindeki Temel Eğitim Ödenek İşlemleri başlığı altında okul bazlı olarak hesaplanmış ve ilan edilmiştir. Planlanan toplam ödenek, Maliye Bakanlığının ödenek serbestileri doğrultusunda yıl içinde dilimler halinde gönderilecek olup kendisine ödenek tahsis edilen il/ilçe milli eğitim müdürlükleri, ödeneğin tümünün aktarılmasını beklemeden, planlanan ödenek miktarları ile sınırlı kalmak üzere yakacak ve diğer ihtiyaçları için ihaleye çıkabileceklerdir.

Okul bazlı bütçeleme ile; il / ilçe milli eğitim müdürlükleri ve okul müdürlüklerinin bütçeleme işlemlerinde yetki ve sorumluluklarının artırılması, kaynakların daha etkin ve verimli kullanımı ile tasarruf tedbirlerine uyulmasının sağlanması amaçlanmaktadır.

Bu açıklamalar doğrultusunda; büyükşehir kapsamı dışındaki il milli eğitim müdürlükleri ile tüm ilçe milli eğitim müdürlüklerinin 03-2 harcama kalemindeki ödenek işlemleri için  MEBBİS Temel Eğitim Ödenek İşlemleri başlığı altındaki ekranları kullanmaları,  Genel Müdürlükçe okul bazlı hesaplanan ödenek miktarlarını okulların özelliklerini de dikkate alarak güncellemeleri, okul müdürlüklerinin kendileri için planlanan  yıllık bütçeyi görmelerini  ve okullar için yapılan 03-2 harcama kalemindeki her giderin okul müdürlükleri tarafından ilgili ekranlara işlemelerini sağlamaları gerekmektedir.

Okulların  03-2 ve 03-5 harcama kalemlerindeki rutin ödenek talepleri için resmi yazı yazılmayacak, MEBBİS Temel Eğitim Ödenek İşlemleri menüsü altındaki talep ekranı kullanılacaktır. Okul bazlı bütçeleme ile ilgili kılavuz ekte gönderilmiş olup il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin konu hakkında gerekli titizliği göstermeleri ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı tüm okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarının  bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederim.

Yusuf BÜYÜK

Bakan a.

Müsteşar Yardımcısı

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

loading...

Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
Açığa Alınmış 20 Bin Öğretmen Hakkında İnceleme Devam Ediyor
50 Bin öğretmen açığa alınmıştı ve 28 bini memurluktan çıkarıldı geriye kalan 20 bin açığa alınmış öğretmenlerin durumu ne olacak?
Destekleme Kursu Öğretmen ve Ücretli Öğretmen Başvuruları Başladı
Destekleme Kursları Öğretmen ve Ücretli Öğretmen Başvuru Tarihleri 12 - 21 Eylül tarihleri arasındadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ