İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okullarda Psikolojik Baskı

Okullarda Uygulanan Mobbing Performansı Olumsuz Etkiliyor…

Eğitim görmek hepimizin hakkı ve ihtiyacıdır. Eğitime başlangıç yılından itibaren yıllarca eğitim görürüz bu eğitim sürecinde başarılı olsak da olmasak da uymamız gereken kurallar ve yapmamız gereken sorumluluklar vardır. Okullarda birçok anı biriktiririz, okul içerisinde öğrenci, öğretmen, personel de olsak zamanımızın büyük çoğunluğu birlikte okuduğumuz, birlikte çalıştığımız kişilerle geçiririz. Hal böyle olunca birlikte zaman geçirdiğimiz meslektaşlarımızla, arkadaşlarımızla ya da öğrencilerimizle aramızda kurulan iletişimde de uymamız gereken kurallar yok mudur sevgili okurlar? Elbette vardır.

Hayatın her alanına yayılmış olan kurallar vardır fakat eğitim kurumlarında bu kurallar uygulanmak zorundadır ve uygulanmazlar ise eğitim aksar. Sizlere bir terimden bahsetmek istiyorum. Bu terim ilk duyulduğunda akıllara anlamı gelmiyor fakat anlamını da sizlerle paylaşacağım. Terimimiz ‘’Mobbing’’. Peki siz bu terimi daha önce duymuş muydunuz? Bu terimin anlamı psikolojik baskı, yıpratma ve sözel taciz. Karşısındaki kişiye uygulandığında stres yaratan ve rahatsız hissettiren bir olay. En azından benim görüşüm bu sevgili okurlar. Okullarda yapılan mobbing ise personellere, öğretmenlere ya da öğrencilere uygulanabiliyor.

Kimseden üstün olmadığı bu dünyada kimsenin kimseye baskı yapmaya, hakaret etmeye de hakkı yoktur diye düşünüyorum. Mobbing uygulayan tüm kişiler acımasız ve rahatsız edicidir. Mobbing uyguladıkları kişiye zarar verirler ve o kişiye önemli ölçüde stres yaşatırlar. Kişi personel ya da öğretmen ise tüm çalışma hevesi gidecektir. Saygı duyduğu meslektaşından ya da kendinden yüksek bir mesleğe sahip olan kişinin duygusal baskısına uğratılırsa kişi ne hale gelir? Bunu hiç düşünmezler. Okullarda yapılan mobbinglere ve hayatın her alanında yapılan baskılara karşı boyun eğmemeli, eğdirmemeliyiz.

Ahmet KORKMAZ

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.