MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Okullarda Psikolojik Baskı

Okullarda Uygulanan Mobbing Performansı Olumsuz Etkiliyor…

Okullarda Psikolojik Baskı
  • 14.02.2016
  • 301 kez okundu

Okullarda Psikolojik Baskı

Okullarda Uygulanan Mobbing Performansı Olumsuz Etkiliyor…

Eğitim görmek hepimizin hakkı ve ihtiyacıdır. Eğitime başlangıç yılından itibaren yıllarca eğitim görürüz bu eğitim sürecinde başarılı olsak da olmasak da uymamız gereken kurallar ve yapmamız gereken sorumluluklar vardır. Okullarda birçok anı biriktiririz, okul içerisinde öğrenci, öğretmen, personel de olsak zamanımızın büyük çoğunluğu birlikte okuduğumuz, birlikte çalıştığımız kişilerle geçiririz. Hal böyle olunca birlikte zaman geçirdiğimiz meslektaşlarımızla, arkadaşlarımızla ya da öğrencilerimizle aramızda kurulan iletişimde de uymamız gereken kurallar yok mudur sevgili okurlar? Elbette vardır.

Hayatın her alanına yayılmış olan kurallar vardır fakat eğitim kurumlarında bu kurallar uygulanmak zorundadır ve uygulanmazlar ise eğitim aksar. Sizlere bir terimden bahsetmek istiyorum. Bu terim ilk duyulduğunda akıllara anlamı gelmiyor fakat anlamını da sizlerle paylaşacağım. Terimimiz ‘’Mobbing’’. Peki siz bu terimi daha önce duymuş muydunuz? Bu terimin anlamı psikolojik baskı, yıpratma ve sözel taciz. Karşısındaki kişiye uygulandığında stres yaratan ve rahatsız hissettiren bir olay. En azından benim görüşüm bu sevgili okurlar. Okullarda yapılan mobbing ise personellere, öğretmenlere ya da öğrencilere uygulanabiliyor.

Kimseden üstün olmadığı bu dünyada kimsenin kimseye baskı yapmaya, hakaret etmeye de hakkı yoktur diye düşünüyorum. Mobbing uygulayan tüm kişiler acımasız ve rahatsız edicidir. Mobbing uyguladıkları kişiye zarar verirler ve o kişiye önemli ölçüde stres yaşatırlar. Kişi personel ya da öğretmen ise tüm çalışma hevesi gidecektir. Saygı duyduğu meslektaşından ya da kendinden yüksek bir mesleğe sahip olan kişinin duygusal baskısına uğratılırsa kişi ne hale gelir? Bunu hiç düşünmezler. Okullarda yapılan mobbinglere ve hayatın her alanında yapılan baskılara karşı boyun eğmemeli, eğdirmemeliyiz.

Ahmet KORKMAZ / Köşe Yazısı

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

loading...

10 Bin Öğretmen Ataması Yapılmayacak mı?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Maliye Bakanlığından aldığı öğretmen atama yetkisini ne zaman kullanacak? Kasım ayında öğretmen ataması olacak mı?
Resmi Bayramlar Tören ve Kutlama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
Resmi bayram yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Garnizon komutanlığının çelenk yerleştirme ve kutlamalara katılma durumunda değişiklik yapıldı.
Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ