İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okullarımızın Geldiği Nokta

Ulusları ulus yapan öğrencilerini hayata hazırlayan ilim ve bilim yuvaları okullardır. Bu yuvada eğitim ve öğretim alarak yarının aydınlarının yetiştiği okullarımız yavaş yavaş seviyelerinden düşmekte. Okullarımızda verilen eğitimin yetersizliği gündeme gelerek peşi sıra açılan dershaneler okullarda eğitimin yetersizliğini ispat edercesine kayıtlarına her gün yeni kayıt ekleyerek zincirin halkalarına genişletmedi mi ?

Oysa mantığımızı biraz çalıştırdığımızda dershanelerin öğrencileri gruplara ayırdığı kendi reklamını yapacak öğrencilere daha fazla itina gösterdiği de kaçınılmaz bir gerçekti. Oysa okuldaki de Öğretmendi dershanedeki aradaki katı çizgi neydi biliyor musunuz? Okuldaki öğretmen MEB’in müfredatının dışına çıkamadığından öğrenciyi gireceği sınavlara da yeteri kadar hazırlayamıyordu.

Velinin ise yapacağı tek alternatif dershanelere avuç dolusu para akıtmak ve körpecik çocukları yarış atı gibi kulvarda koşturmak. Şimdi dershaneler devri kapandı. Kapandı da başımız göğe mi erdi? Durum daha da vahimleşti. Dershaneler özel okul altında öğrenci kayıtlarını doldurdu. Ee bizim garip vatandaşın zaten cebinde yok ev giderlerini zor karşılıyor. Birde okullarımız özelleşirse ne yapacak acaba.Devletin okuluna devam. Hayata atılmadan sınıf ayrımının içinde bulan nesillerin bu Ülkeye ne getireceği veya neleri feda edeceğimizi ise zaman göstereceğe benziyor.

Eğitim ve öğretim yuvalarını daha da sağlam temellere oturtup yenilikler getirme yerine özel okullar zinciri kurarsak garip öğrencinin de şansına devletin okulunda iyi bir eğitimci çıkarsa yol alacak demektir. Aslında bu Köy Enstitülerinin kapandığı yıllarda okullarımızın bugünlere geleceğinin de sinyalini vermişti. Yetkililer bu günleri o günden gördü bilerek kapattı bu köy enstitülerini ya da bir düğmeye basıldı bir yerlerde.

Aydın KARADENİZ

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.