MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Okullarımızın Geldiği Nokta

Aslında bu Köy Enstitülerinin kapandığı yıllarda okullarımızın bugünlere geleceğinin de sinyalini vermişti.

Okullarımızın Geldiği Nokta
  • 27.02.2016
  • 180 kez okundu

Okullarımızın Geldiği Nokta

Ulusları ulus yapan öğrencilerini hayata hazırlayan ilim ve bilim yuvaları okullardır. Bu yuvada eğitim ve öğretim alarak yarının aydınlarının yetiştiği okullarımız yavaş yavaş seviyelerinden düşmekte. Okullarımızda verilen eğitimin yetersizliği gündeme gelerek peşi sıra açılan dershaneler okullarda eğitimin yetersizliğini ispat edercesine kayıtlarına her gün yeni kayıt ekleyerek zincirin halkalarına genişletmedi mi ?

Oysa mantığımızı biraz çalıştırdığımızda dershanelerin öğrencileri gruplara ayırdığı kendi reklamını yapacak öğrencilere daha fazla itina gösterdiği de kaçınılmaz bir gerçekti. Oysa okuldaki de Öğretmendi dershanedeki aradaki katı çizgi neydi biliyor musunuz? Okuldaki öğretmen MEB’in müfredatının dışına çıkamadığından öğrenciyi gireceği sınavlara da yeteri kadar hazırlayamıyordu. Velinin ise yapacağı tek alternatif dershanelere avuç dolusu para akıtmak ve körpecik çocukları yarış atı gibi kulvarda koşturmak. Şimdi dershaneler devri kapandı. Kapandı da başımız göğe mi erdi? Durum daha da vahimleşti. Dershaneler özel okul altında öğrenci kayıtlarını doldurdu. Ee bizim garip vatandaşın zaten cebinde yok ev giderlerini zor karşılıyor. Birde okullarımız özelleşirse ne yapacak acaba.Devletin okuluna devam. Hayata atılmadan sınıf ayrımının içinde bulan nesillerin bu Ülkeye ne getireceği veya neleri feda edeceğimizi ise zaman göstereceğe benziyor.

Eğitim ve öğretim yuvalarını daha da sağlam temellere oturtup yenilikler getirme yerine özel okullar zinciri kurursak garip öğrencinin de şansına devletin okulunda iyi bir eğitimci çıkarsa yol alacak demektir. Aslında bu Köy Enstitülerinin kapandığı yıllarda okullarımızın bugünlere geleceğinin de sinyalini vermişti. Yetkililer bu günleri o günden gördü bilerek kapattı bu köy enstitülerini ya da bir düğmeye basıldı bir yerlerde.

Aydın KARADENİZ / Okullarımızın Geldiği Nokta

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / /

loading...

FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ