10 Bin Öğretmen Ataması Yapılmayacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) 2016 Ağustos ayında 15 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapacağını açıklamış ve bu alımlarında sözlü mülakat ile olacağını belirtmişti.

15 bin sözleşmeli öğretmen ataması için çalışmalar sürerken Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Maliye Bakanlığından (MB) ek 15 bin atama için yetki aldı. MEB bu ek 15 bin sözleşmeli öğretmen atamasının 5 binini dershanelerde 6 yıl sigortalı çalışıp MEB bünyesinde öğretmen olmak isteyenleri sadece sözlü mülakat ile atamaya kullandı.

Hem KPSS ile hem de dershane öğretmenleri 10 Ekim 2016 tarihinde sözleşmeli öğretmen olarak atandılar. Atanan öğretmenlere ait sayısal bilgiler yayınlandığında toplam atanan öğretmen sayısı 18 bin olduğu görüldü. 15 bin sözleşmeli öğretmen atamasında fire yokken 5 bin dershane öğretmen atamasında tümü atanmamış ve yaklaşık 3 bin 500’ü atanmıştı.

Dönem Arasında Atama Yapacağız

MEB, Maliye bakanlığından aldığı ve kullanmadığı 10 bin öğretmen ataması hakkı ve 10 Ekim’de boş kalan kontenjanlarla beraber yaklaşık 11 bin 500 kontenjana hala atama yapılmamıştır. Bakan İsmet Yılmaz dönem arasında atama yapacağız demesine rağmen bakanlıktan bu durum için herhangi bir adım atılmamıştır.

Bakanlık bu elinde bulunan atama hakkını 2016 yılı içinde kullanmalıdır. Çünkü 2017 yılı için yeni bütçe açıklanacağından 2017 yılında atanacak öğretmenler için yeni kontenjan alacaktır. Bu yüzden bakanlıktan bu elinde bulunan 10 öğretmen alım hakkını bir an önce kullanarak atanamayıp atama bekleyen öğretmenleri bekletmemesini umuyoruz.

windows 10 pro satın al

Bir yorum

  1. neden bu ülkede kimya öğretmenleri üvey evlat muamelesi görüyor bize ayrılan kontenjan 143. yeter artık adalet istiyoruz… kontenjan arttırılsın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.