Ortaokul ve Liselerin Müfredatına Yeni Bir Ders Geliyor

Türkiye’de maalesef Üniversitelerin bazı bölümleri ve meslek liselerinin ilgili bölümleri hariç hiçbir eğitim kurumunda bilgisayar programcılığı ya da kodlama dersi verilmiyordu. Çağımızda bilgisayar kullanımının önemini anlatmaya hiç gerek yok, teknoloji ve çağın gereklerine ayak uydurabilmek için mutlaka bilgisayar konusunda okullarda programlama ve kodlama dersleri verilmelidir.

Öğretmenler, change.org da imza kampayası başlatarak her iki bakanlığa ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “Kodlama dersine evet” diyerek atanmak istediklerini ilettiler. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 6-15 yaş arası çocuklarda her gün internet kullanma oranı yüzde 45,6. Bilgisayar kullanmaya erken yaşta başlansa da, ileri düzey kullanımda parlak değiller. 21 ülkenin katıldığı Uluslararası Bilgisayar ve Bilgisayar Okuryazarlığı Çalışması (ICILS 2013) sonuçlarına göre, Türkiye’de öğrencilerin sadece yüzde 1’i ileri düzeyde bilgisayar becerilerine sahip, Çek Cumhuriyeti’nde bu oran yüzde 37, Kore’de yüzde 35, Avustralya’da yüzde 34 ve Polonya’da ise yüzde 33.

Türkiye’de bilişim teknolojileri dersi ilköğretim 5. ve 6. sınıflarda, haftada iki saat, zorunlu. Ders, 6. sınıftan itibaren seçmeli olarak alınabiliyor. Ancak Türkiye’de ileri düzey bilgisayar becerisine sahip öğrenci oranı sadece yüzde 1.

Türkiye’de yaklaşık 13 bin bilişim teknolojisi öğretmeni, 35 bin bilişim teknolojisi sınıfı var. Atama bekleyen de 12 bin 500 civarında öğretmen… Üniversitelerde ‘Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi’ bölümlerinin sayısı ise 52’yi bulmuş durumda. Bu bölümler her yıl 3 bin mezun veriyor.

Bilim ve Sanayi Bakanı Sayın Fikri Işık katıldığı canlı yayında beklenen bu haberi verdi. Orta okul ve liselerde kodlama dersinin müfredata gireceğini belirten Fikri Işık Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda yoğun bir çalışması olduğunu da iletti.

Bilim ve Sanayi Bakanımız Sayın Fikri Işık sosyal medya hesabı üzerinden de şu duyuruyu yaptı:

“Bakan Işık: Milli Eğitim Bakanlığımızla yapacağımız çalışma ile Kodlama dersini Orta Okul ve Liselerde müfredata alacağız.”

1321321

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.