ÖSYM YGS Başvuruları Başlıyor!

Yüzbinlerce öğrencinin heyecanla beklediği haber sonunda geldi. Lise son sınıfta okuyan ya da liseden mezun olan öğrencilerin üniversiteye yerleşebilmek için girmeleri gereken ilk sınav olan YGS’nin başvuruları bugün başlıyor.

YGS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor ve Bitiyor ?

ÖSYM yaptığı duyuruda başvuruların 5-19 Ocak tarihleri arasında yapılacağı ve sınav ücretinin en geç 20 Ocak tarihinde yatırılması gerektiği yer aldı. Bu duyuruda ilk dikkatleri çeken şey, daha önce para yatırılıp başvuru yapılırken, yeni sistemle beraber öğrenciler önce başvurularını yapacak ardından sınav ücretlerini yatıracaktır. Ancak başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini yatırmayanların başvuruları geçersiz sayılacaktır. ÖSYM daha önceki yıllarda yaptığı gibi bu yıl da öğrencileri bu konuda uyardı. Sınava girmek isteyen öğrencilerin, başvurularını başvuru merkezlerinden yapacaklarsa, 19 Ocak mesai bitimine kadar, internet üzerinden yapacak adayların ise, 19 Ocak 23:59’a kadar başvurularını tamamlamaları gerekiyor. Başvurusunu tamamlayan öğrencilerin ise, en geç 20 Ocak 23:59’a kadar sınav ücretlerini yatırması gerekiyor. Aksi durumlarda başvurularının kabul edilmeyeceği ve bu konuda ek süre verilmeyeceği ÖSYM tarafından bildirildi.

YGS Sınav Ücreti Ne Kadar ?

ÖSYM’nin sınav ücretlerine getirdiği zamla beraber, daha önce 40 TL olan YGS ücreti 50 TL’ye çıkarıldı. Sınavsız olarak geçiş yapmak isteyen öğrencilerin ise, 15 TL ücret yatırmaları gerekiyor. Başvurularını başvuru merkezlerinden yapacak adaylardan daha öncede olduğu gibi 3 TL işlem ücreti alınacak. Şifresini kaybeden veya unutan kişilerin yeni şifre alabilmesi için ise, 5 TL ücret vermesi gerekiyor. Ayrıca ÖSYM sistemindeki fotoğrafını değiştirmek isteyen öğrenciler, bu işlemi 10 TL ödeyerek ilgili merkezlerden yapabileceklerdir.

2015 ÖSYS Kılavuzunda yer alan bilgilere göre, YGS 15 Mart 2015 günü tek oturumda yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.