ÖSYM’den Engellilere Özel Sınav Düzenlemesi!

ÖSYM, üniversiteye giriş sınavlarına girecek olan engelli adaylar için bazı düzenlemeler yaptı. Sınav güvenliğini tehlikeye atabilecek nitelikte olan, araç gereç ve cihazları kullanmak zorunda olanlar artık sınava Ankara’da girecek.

ÖSYM, sağlık ve engel durumları nedeniyle sınav güvenliğini tehlikeye sokabilecek adayları, Ankara’daki dışarıyla iletişimi tamamen kesilmiş, özel güvenlikli binalarda sınava alacak. 2018-ÖSYS kılavuzunda yer alan ve ilk defa uygulanacak olan bu sistemle beraber, herhangi bir cihaz kullanmak zorunda olan adayların daha rahat koşullarda sınava girmelerine imkan tanınmış olacaktır.

Bu kapsamda, adaylar ÖSYS sınavlarında sağlık veya engel durumu nedeniyle gözlük tipi işitme cihazı, işitme cihazı, biyonik kulak, tekerlekli sandalye, atel, elektronik büyüteç, oksijen tüpü, masa lambası, koyu renk camlı gözlük, bilgisayar, braille daktilo, kalp pili, kağıt torba, insülin iğnesi, insülin kalemi, enjektör, şırınga, şeker ölçüm cihazı, protez, ortez, diren, kateter, boyunluk veya destek malzemesi, eldiven, havlu, peçete, bez, hasta bezi, bere, şapka, bandaj, saç tokası, astım ilacı ve spreyi, göz damlası, ek gıda, oturma simidi, yastık, maske, pant, dizlik gibi araç ve gereçleri kullanabilecek.

Yukarıda ismi geçen araç ve gereçlerle sınav girmek isteyen adaylar, sağlık durumlarını gösterir raporla beraber, başvuru süreleri içerisinde ÖSYM’ye başvurmalıdır. Ayrıca kullanmak zorunda olduğunuz cihazı da bildirmeniz gerekiyor. Eğer bu konuda başvuru yapmazsanız, sınava aletlerle girişiniz engellenecektir.

Son olarak, adayların izin almadan sınava metal eşya girdirmeleri kesinlikle yasaklanmış durumdadır. Eğer izinsiz olarak giriş yaptıysanız ve sınav anında veya sonrasın bu anlaşılırsa sınavınız geçersiz sayılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.