MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

ÖSYM’nin Son Rötuşları

Yılın Mağdur Branşları

ÖSYM’nin Son Rötuşları
  • 04.08.2015
  • 1.507 kez okundu

Bilindiği gibi 12/07/2015 tarihinde yapılan Coğrafya ÖABT Alan sınavının TÜRK COĞRAFYA KURUMU olarak 4 soruya ÖSYM ye ve (adaylardan Mehmet ATABAY ise 11 soruya DANIŞTAYA) a itiraz etmiştir.

ÖSYM kurumun göndermiş olduğu itiraz sorularından ikisini iptal etmiş, birisinin cevabını değiştirmiştir.

Bunların dışında Prof Dr. İbrahim ATALAY ve bazı akademisyenlerin de itiraz ettiği :

1-İzohips sorusunun cevabı akademisyenler tarafından farklı doğru cevaplandırıldığı halde işleme tabi tutulmamaktadır.

2-Akademisyenler ve T.Coğrafya Kurumunun Meltem esme sebebinin sorulduğu soruya , seçeneklerin doğru cevabı şıklarda yoktur bildirilerine ve en yakın seçeneğin SİBİRYA YB. olmasını belirttikleri halde bu soru da işleme tabi tutulmamıştır.

3-Yine alan sınavında sorulmuş olan Mono Kültür sorusundaki NOHUT doğru cevabının Hindistan da monokültür olması durumunun akademisyenlerce sosyal platformlarda dillendirilmesiyle bu sorunun da doğru cevabının şıklarda olmaması, ve yine işleme tabi tutulmaması başka bir düşündürücü eksikliktir.

4- Sırrı Erinç Hoca’nın prokolastik maddeler sınıflandırılmasında var olan maddelere göre, Aşağıdaki seçeneklerden hangisi prokolastik madde değildir sorusunun cevabı da seçeneklerde yoktur. Bu husus da akademisyenlerce izah edilmiş ancak ÖSYM bu soruda da işlem yapmamıştır.

5- Eğitim 47. soru da iki doğru cevap şıklarda verildiği halde a ve e, soru da daha, en gibi bir kuvvet ayırıcı özellik sorulmadığı için bu soruda geçerli olmadığı halde ÖSYM bu soruyu da, geçiştirmiştir.

-Arazi çalışmalarını MEB yönetmeliğine göre öğretmen planlarken, ÖSYM öğrenci çalışmaları planlar diyerek A seçeneğine koymuştur. (-doğru olmayan seçeneği arayan adaylar : jeolojik süeçlerin kaydını yapmaz yani E seçeneği ve çalışmaları öğrenci planlar yani A seçeneği ) gibi iki doğru seçenekli soruyla muhatap oldukları halde bu soru hakkında ÖSYM işlem yapmamıştır. Ve Sayın Ömer Demir hatalara minik hata demiştir. Oysaki sıralama sınavlarında kapsam geçerliliği, güvenilirlik ve 0,5 puan bile çok değerlidir. Sınavın yapı geçerliliği ve soruların sınav esnasında adayda yarattığı tahribat gözardı edilerek, küçük rötuşlarla geçiştirilmesi vicdanları yaralamaktadır.

** ÖSYM ve akademisyenler sorulara farklı doğru cevap verdiklerine göre, bu soruların doğru cevapları nedir ve gerekçeli kaynaklar nelerdir.?

** ÖSYM nin iptal ettiği soruların iptal gerekçeleri nedir ve neden açıklamıyor ?

** Yukarıda bahsi geçen soruların akıbeti nedir ve ÖSYM , dava sonrası bu soruların doğru yanıtlarını kaynak kişi ve eser ile beraber kamuoyuna paylaşacak mıdır ?

Kaynak: T.C ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLER PLATFORMU

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. almanca diyor ki:

    Yıllardır en magdur bransin basinda biz almanca ogretmenleri geliyor. Agustosta en az 1000 atama istiyoruz. Tahammulumuz kalmadi artik yeter

YORUM YAZ