Özel Okullar Satranç Birincilerini Seçiyorlar

Satranç sporu herkesçe az çok bilinen fakat pek ilgi görmeyen sporlardan birisi olarak bilinirdi. Aileler genellikle çocuklarının futbol, basketbol ya da voleybol gibi daha popüler sporları yapmalarını isterler. Bilmedikleri bir şey vardır. Bu sporlarda rekabet yüksektir. Herkes çocuklarının popüler sporları yapmalarını isterler ve bu sporlarda beden büyümesinin önemi çok büyüktür. Boyu uzun olan, vücudu gelişmiş olan çocuklar futbol basketbol gibi sporlarda avantajlı sporcular olmaktadırlar.

Halbuki satranç sporunda yaş, boy, kilo etkenler bulunmamaktadır. 10 yaşındaki bir çocuk 30 yaşındaki bir kişi ile oynayabilir ve o kişiyi rahatlıkla da yenebilir. Bundan dolayı günümüzde satranç sporu ilgi görmeye başlamıştır. Yapılan satranç turnuvalarına ilkokul 1. sınıftan 60 yaşına kadar yüzlerce hatta binlerce kişi kayıt yaptırmaktadır. Ülkemizde en çok lisanslı sporcuya satranç federasyonu sahiptir. Bu durum da özel okulların dikkatini çekmektedir. Reklam yapmak isteyen özel okullar satranç turnuvalarında derece yapan sporcuları okullarında burslu olarak okutarak sporcular sayesinde reklamlarını yapmaktadırlar.

Özel okullar, hem sosyal ilişkiler hem de derslerindeki başarıları nedeniyle satranç sporcularının peşine düştü. 14 yaşında Türkiye’nin en genç Uluslararası Usta’sı olan Vahap Şanal (19), 18 yaşında ise Kasparov gibi satrancın en iyilerine verilen Büyük Usta (Grand Master) unvanını alan en genç sporcu oldu.

Berkay Ekinci

Şanal, “Satrançtaki başarılarım nedeniyle lise ve üniversitede burs kazandım” diye konuştu. Yüzde 100 burslu okuyan 12 yaşındaki Berkay Ekinci’nin ise, satrançta Türkiye eş 5’inciliği bulunuyor.

Vahap Şanal (19), Kasparov gibi satrancın en iyilerine verilen “Büyük Usta” unvanını alan en genç sporcu oldu.

Gazete Habertürk’ten Sinan Bilgenoğlu’nun haberine göre Ekinci, mühendis ya da doktor olmak istiyor. Doğa Koleji Satranç Bölüm Başkanı Beyhan Somalı, “Velilere evlerinde kesinlikle bir satranç takımı olması gerektiğini söylüyoruz. Oyuna başlayıp bitirmeniz gerekmiyor. Çocuğunuz o taşa dokunmayı öğrensin yeter” dedi. Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay da “Satranç oynayan çocukların özgüvenleri çok gelişiyor. Konsantrasyon, plan, program yapma, disiplinli çalışma özellikleri çok hızlı gelişiyor. Bu akademik hayatlarına da yansıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.