Özel Okullara Yabancı Ortak Yasağı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Eğitim komisyonunda tekrar sözleşmeli öğretmen alımı kararı çıkmıştı. Meclis milli eğitim komisyonu görüşmelerine özel okulları da kapsayan maddeler de ekleyerek torba yasa oluşumunu tamamlayacaklar.

Milli Eğitim komisyonu oluşturduğu torba yasanın 53. maddesinde yer alan kanuna göre Yabancı ortağı bulunan, okul reklamlarında öğrenci resmi ya da bilgisi kullanan özel okullar bu eylemlerinin devamı haline kapatılacaktır.” maddesi eklendi.

Burada aileleri yanıltıp öğrencileri okullarına çeken özel okulların bu usulsüzlüklerinin önüne kapatma cezası verilerek geçmek planlanıyor.

Bildiğiniz gibi bazı özel okullar velileri ve öğrencileri kendi okullarına çekmek için dönem sonlarında başarılarını gösteren broşürler ve büyük bannerlar hazırlıyorlar. Bu pankart ve broşürler de ailelerin ilgisini çekerek öğrenciyi ve aileyi o okul için cezbetmiş oluyor.

Bu durumda her özel gerçek bilgileri yansıtmıyor. Yapılan Milli Eğitim (MEB) ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınavlarında başarılı olan öğrencileri son dakika transferi ile okul bünyesine katıp sanki o öğrenci hep o okulda okumuş gibi gösterip onun başarını yayınlayarak okuluna öğrenci çekiyor.

Meclis Eğitim komisyonu hazırladığı torba yasa ile bu durumun önüne geçmeyi hesaplıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.