Özel Yetenekli Öğrencilere Tablet Sınavı

Milli Eğitim Bakanlığını tarafından bu sene gerçekleştirilen bu sınav bir özel yeteneklere sahip öğrencilerin katıldığı bir sınav. 27 Şubat Cumartesi günü yapılan bu sınav özel yeteneklere sahip öğrencilerin belirlenmesi için yapılacak ve bu uygulama çok güzel. Çünkü teknoloji dünyasının içinde doğan miniklerde üstün zekalı öğrenciler de doğuyor.  Aldıkları eğitim sayesinde zaten takviye gerektirmeyen zekalarıyla üstünlüklerini ortaya koyuyorlar. MEB ‘ e düşen de bu öğrencileri ayıklamak.

Yapılan bu tablet sınavı 167 bin 235 öğrenciye günlük 4 oturum şeklinde 2 aylık bir süreç dahilinde her hafta sonu gerçekleştirilecek. Eğitimde yapıcı olan her çalışmaya sonuna kadar varız destekleriz.  Çünkü bugüne kadar özel yetenekleri olan öğrenciler hep  istemediği alanlara yönlendirilerek başarısızlıklara uğradı. MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Md. Celil Güngör’ün açıklaması en kapsamlı eğitim modelinin BİLSEM’ler diye açıklama getirmesinin ardındaki gerçeği incelediğimde hakta vermedim diyemem. Bilim ve sanat merkezlerinin öğrenci seçim aşamalarında ilkokul birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfa devam eden sanat dallarından resim, genel zihinsel yetenek ve müzik alanlarında yaşıtlarından üst düzeyde farklılık gösteren öğrencilerin ortaya çıkması ve o yöne yönlendirilerek başarılarına başarı katmanın amaçlandığı bir sistem 127 bin öğrencide ilk deneme üçüncü ve dördüncü sınıfa kayıtlı öğrencilerde

14 Şubat’ta yapıldığını da duyuran Celil Güngör BİLSEM’lerin en iyi eğitim sistemi olduğu vurgusunu yineledi. Yineledi yinelemesine de! Bizim ülkemizde MEB de sürekli değişimler yapılmakta biri tutmazsa diğeri denenmekte. Sonuç olarak her gecen gün tamiri mümkün olmayan yırtıklar umarım bu sefer sistem alt yapısı da tam hazırlanarak fire vermeden yetenekleri ile diğer akranlarından farklılık gösteren öğrenciler biçilmiş kaftan olur.

Oğuzhan MERT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.