haberdar olİlk Sen Haberdar Ol!Web bildirim ile, önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz?
Daha SonraBildirimleri Al

SON DAKİKA

MebAjans.net

Rehber Öğretmen Kursu Düzenlenecek

Özel Öğretim Kurumlarına Rehber Öğretmen Kursu ile Alım Yapılacak

Rehber Öğretmen Kursu Düzenlenecek
Bu haber 27 Ocak 2015 - 22:53 'de eklendi ve 895 kez görüntülendi.

Rehber Öğretmen Kursu Düzenlenecek

Neden Rehber Öğretmen Kursu Düzenlenecek?

Rehber öğretmen görevlendirme zorunluluğu bulunan, özel okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirilecek yeterli sayıda rehber öğretmen temininde güçlüklerle karşılaşıldığından, ek-1 deki tabloda belirtiler yer ve tarihlerde başvuru şartlarını taşıyanlar için “Rehberlik Kursu” düzenlenecektir.

Kursa Kimler Başvurabilir?

Kurs başvurularında aşağıda belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda hareket edilecektir:

a) Felsefe Grubu Öğretmenliği mezunlarının,

b) Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedogojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayan Felsefe Bölümü (En az 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji aldığını belgelendirenler) ve Sosyoloji Bölümü (En az 16 kredi Felsefe, En az 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını belgelendirenler),

c) Eğitim Bilimleri Fakültesi ile fakültelerin Eğitim Programları ve Öğretimi, Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Yönetimi Teftişi ve Planlaması ile Halk Eğitimi bölümü/anabilim dalları (lisans) mezunu olup Özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine rehber öğretmen olarak atanacakların “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” alanında yüksek lisans yapanlar hariç olmak üzere atandıkları alanla ilgili “özel alan kredisinden az olmamak şartıyla” hizmetiçi eğitime alınmaları uygun görülmüştür.

ç) Bu kurslara 01/01/1975 tarihinde ve daha sonra doğanlar katılabileceklerdir. Buna göre; belirtilen alanlardaki öğretmen ihtiyacının ilgi (b) Karar kapsamında öncelikle bu alanlara kaynak gösterilen yükseköğretim programlarınca karşılanması gerektiği hususunun ilinizde faaliyet gösteren özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine duyurulması, ihtiyacın bu şekilde karşılanamaması halinde yukarıda belirtilen yükseköğretim programları mezunlarından bu kurumlara teklifi yapılan isteklilerin söz konusu alanda 28/01/2015 tarihine kadar görevlendirilmelerinin yapılması gerekmekte olup görevlendirmesi yapılanların görevlendirme onaylarına “özel alan kredisinden az olmamak üzere Bakanlıkça düzenlenecek hizmetiçi eğitim kursuna katılması kaydıyla” şeklinde şerh düşülecektir.

Rehber öğretmen olarak atananlardan “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” alanında yüksek lisans yapanlar hizmetiçi eğitimden geçirilmeyeceğinden, görevlendirme onaylarına bu yönde herhangi bir şerh düşülmeyecektir.

Hâlen felsefe grubu öğretmeni olarak görev yapanlardan rehber öğretmen olarak atanmak isteyenlerin, istifa onayları alındıktan sonra görevlendirmeleri yapılacaktır.

Rehber öğretmen görevlendirmelerinde ilgi (c) Yönetmeliğin 13’üncü maddesi hükümleri dikkate alınacaktır.

Kurs Giderlerini Kim Karşılayacak?

Eğitim Görevlilerinin eğitim ve diğer giderleri Bakanlığımızca, kursiyerlerin kurs merkezindeki salon, yemek, barınma ve her türlü giderleri kendileri tarafından karşılanacaktır.

Kurumlar Bilgi Girişlerini Nasıl Yapacaklar?

Kurumlar bilgi girişleri için “Özel Öğretim Kurumları Modülü” altında bulunan ve sadece kurumların kullanımına açık olan “Hizmetiçi Eğitim İşlemleri” ekranını kullanarak Ek-1 tabloda yer alan kurslardan herhangi birisine 1 (bir) kursiyer başvurusu yapabilecektir.

Kurumlar, kursiyer için “Özel Öğretim Kurumları Modülü”nde Hizmetiçi Eğitim İşlemlerinden Başvuruyu onayladıktan sonra aynı sayfada yer alan raporlardan Hizmetiçi Eğitim Başvuru Formu raporunu alarak kursiyerin diploma nüfus cüzdanı, Tezsiz Yüksek lisans veya Pedogojik Formasyon belgesi, Felsefe Bölümü (En az 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji aldığını ), Sosyoloji Bölümü (En az 16 kredi Felsefe, En az 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını ), gösterir belge ile görevlendirme onaylarını (“özel alan kredisinden az olmamak üzere Bakanlıkça düzenlenecek hizmetiçi eğitim kursuna katılması kaydıyla”) şeklinde şerh düşülmüş olacak bu belgeleri bulundukları ilin İl Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edeceklerdir.

Bu belgeler il Milli Eğitim Müdürlüklerinin özel öğretim kurumlarının iş ve işlemlerinden sorumlu müdür yardımcısı başkanlığında, özel öğretim kurumlarından sorumlu bir şube müdürü ve şeften oluşturulacak komisyon tarafından incelenerek uygun görülenler ile uygun görülmeyenlerin (uygun görülmeme nedenleri açıklamalar bölümünde belirtilecektir.) isimleri ek-2 deki tabloya göre yazılarak Bakanlığımız idkgb@meb.gov.tr e-mail adresine ve DYS sistemi ile ek-1 tabloda belirtilen tarihine kadar Bakanlığımıza gönderilecektir.

( Başvuru evrakları İl Milli Eğitim Müdürlüklerince Muhafaza edilecek olup, Bakanlığa gönderilmeyecektir.)

Belgeleri eksik olan veya yukarıda belirtilen alanlara ait diploması bulunmayan kursiyerlerin evrakları işleme alınmayacak, (kursa başlamış olsalar bile) başvuruları iptal edilecektir.

Şartları Taşımayan Bir Kişi Başvuru Yaparsa?

 

Şartları taşımadığı halde kursa katılmak için başvuru yapan kursiyerlerle ilgili iş ve işlemleri yürüten kurum müdürleri hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Bu kapsamda özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine atanan ve hizmetiçi eğitime alınacakların listesi 29/01/2015 tarihine kadar öncelikle idkgb@meb.gov.tr elektronik posta adresine ve aynı gün yazıyla Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir.

İlgili Duyurunun Tamamı için TIKLAYINIZ

www.mebajans.net

http://mebajans.net/?p=2508

 

loading...

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İLGİLİ HABERLER
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
1 ADET YORUM YAPILDI
pdr olmazsa olmaz olmalı16 Mart 2015 / 16:04 Cevapla

Siz isterseniz herşey olur sayın Başbakan ım lütfen nisan da 40000 atama. Herkes bu müjdeyi bekliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
loading...