Sahte Diplomalı 71 Öğretmen Görevden Atıldı

Milli Eğitim Bakanlığının geçtiğimiz günde sahte diplomayla öğretmenlik yapan öğretmenler tespit ettiğini açıklaması üzerine bu konuda Bakanlıkta derin bir inceleme başlatılmıştı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bazı sahte diplomalarla müracaat edip, öğretmen olarak göreve başlamış 50-60 kişinin tespit edildiğini bildirerek, “Muhtemelen bu çete veya çeteler, şubat atamaları için de bazı öğretmen adaylarına musallat olabilir. Çok ciddi paralarla, 30-40 bin lira alarak bu sahte diplomaların pazarlandığına dair bir duyum da geldi” açıklamasını yapmıştı.

Gaziantep’te bir öğretmenin biyoloji mezunu olmasına rağmen özel eğitim öğretmenliği yaptığına dair ihbar üzerine bu öğretmenin sahte diploma düzenleyerek daha düşük puanla ataması olan Özel Eğitim ve Zihinsel Engelliler Öğretmenliği alanında atandığı tespit edildi. Bunun üzerine bu bölümde görev yapan tüm öğretmenler inceleme altına alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanı Atıf Ala, 71 öğretmenin görevine son verilmesinin ardından şu açıklamayı yaptı;

“Yürütülen çalışmalar sonucu bazı öğretmen adaylarının adlarına düzenlenmiş sahte lisans diploması ve geçici mezuniyet belgesi ile öğretmen atamalarına başvurdukları ve atandıkları tespit edildi. Bunun üzerine, 2014-2015 öğretmen atama dönemlerinde sahte diploma ya da geçici mezuniyet belgesi ile ataması gerçekleşen 71 öğretmenin atamalarını iptal ettik. Bakanlık olarak sahte diploma, geçici mezuniyet belgesi ile başvuru iş ve işlemlerinin gerçekleştirildiği tespit edilen bu öğretmenlerin görev yaptığı il veya ilçe Cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunduk.

Ayrıca Adana’da bazı kişiler adına sahte diploma, geçici mezuniyet belgesi düzenledikleri anlaşılan ve kişilere ait ÖSYM şifreleri ile kişiler adına atama başvurusu iş ve işlemlerini yürüttükleri anlaşılan kişi ve kişiler hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığına da suç duyurusunda bulunuldu.”

Milli Eğitim Bakanlığı ilerleyen dönemlerde yapılacak atamalarda YÖK ile işbirliği yapıp “Mezun Sorgulama ve Doğrulama” sistemini kullanacak.

Konuyla ilgili inceleme devam ederken tespit edilen suçlularla ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Suçlar Bürosuna iletildi, konu çete ve örgütlü suçlar kapsamında değerlendirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.