Sendikaların 2016 – 2017 Toplu Sözleşme Talepleri

Memur-Sen 2016 ve 2017 yıllarına ilişkin toplu sözleşme talepleri açıklandı. Düzenlenen basın toplantısında genel başkan Ali Yalçın 2016 yılının ilk yarısında %8, diğer yarısında %8 zam teklifinde bulunacaklarını ifade etti. Memur-Sen genel başkanı Ali Yalçın 2017 yılına ilişkin ise yılın ilk yarısında %7 ve ikinci yarısında %7 oranında zam isteyeceklerini ifade etti.

Koalisyon hükümetinin henüz kurulmadığını belirten bir gazetecinin kiminle muhatap olunacağına dair sorusu üzerine Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın muhataplarının belli olduğunu ve 15 Temmuzda toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin trafiğin başladığını belirtti.

%19.34 Zam Talebi

En düşük memur maaşının 1,975,00 lira olduğunu belirten Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın %19.34 zam talebi ile 1 Temmuz 2016 tarihi itibari ile en düşük memur maaşının 2,732,00 lira olmasını talep edeceklerini ifade etti.

Kamuda işçi statüsünde çalışan yüksek öğrenimli personeller için kadro isteyeceklerini belirten Yalçın; şu anda 177 lira olan eş yardımının da 275 liraya çıkarılmasını talep edeceklerini ifade etti.

Çocuk Yardımı

0 ila 6 yaş aralığındaki çocuklar 41 lira almakta.6 yaş üstü çocuklar için yardım 20 lira olarak veriliyor. Konfederasyon çocuk yaşı gözetilmeden her çocuk başına 75 lira yardım verilmesini talep edecek.

Büyük Şehirlerde Kreş Yardımı

Konfederasyon ayrıca büyük şehirlerde yaşayan çalışanlar için 0 ile 6 yaş aralığındaki çocuklarına 300 lira yardım ödenmesi talebinde bulunacak. Büyük şehir dışında kalan şehirler için de 0-6 yaş çocuklar için 250 lira kreş yardımı istenecek.

Türk Eğitim Sen

Türk Eğitim Sen toplu sözleşme taleplerinin birinci maddesine kurumlar arası ücret dengesizliğini koydu. İlk madde şöyle;

1- KURUMLARARASI ÜCRET DENGESİZLİĞİNİN GİDERİLMESİ

-Anayasamızın 55. maddesi gereğince benzer ve eşit şartlarda çalışanların eşit ücret almaları öngörülmesine rağmen kamuda uygulanan çarpık ücret politikaları nedeniyle birçok sayıda farklı ücret uygulaması bulunmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi, kurum içinde ve kurumlar arasında ortaya çıkan ücret dengesizliklerinin giderilmesi gerekmektedir.

Son dönemde tek taraflı olarak alınan kararlar gereği, ek ödemelerden kaynaklı yeni bir adaletsizlik ortaya çıkmıştır. Eğitim iş kolumuzda hala ek ödemeden yararlanamayanlar bulunmaktadır. Bu nedenle ek ödemeden yararlanamayan eğitim çalışanlarının yararlanması sağlanmalı, yararlananların da ek ödeme miktarları artırılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.