MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sınav Stresi Giderme Yolları

Sınav Başarısını Olumsuz Yönde Etkileyen Stresten Korunma Yolları

Sınav Stresi Giderme Yolları
  • 17.02.2016
  • 224 kez okundu

Sınav Stresi Giderme Yolları

Sınav Başarısını Olumsuz Yönde Etkileyen Stresten Korunma Yolları

Sınavlarda başarılı olmak için verimli ders çalışma taktiklerini bilmek gerekir. Rehberlik ve danışmanlık servisi bu konuda öğrencilere ücretsiz hizmet sunmaktadırlar. Ancak her öğrencinin rehberlik servisine gitme durumu olmayabilir. Öğrenci öncelikle çok ders çalışmakla verimli ders çalışmanın arasındaki farkı bilmelidir. Çok ders çalışmak verimli ders çalışmak değildir. Sınav sürecine hazırlık aşamasında öğrenci öncelikle eksik olduğu konuları tespit etmek için deneme sınavı çözmelidir. Eksik olduğu konulara öncelik vererek günlük- haftalık ve aylık ders programı yapmalıdır. Okulda öğrendiği dersleri günlük tekrar etmelidir. Aynı zamanda çalıştığı yeni konulardan test çözümü yapmalıdır. En üst düzeyde verim alabilmek için tüm algıların açık olması gerekir. Bu yüzden akılda kalan absürd yollarla dersi kodlayabilir. İşitsel ve görsel tüm unsurlardan yararlanılarak, verim en üst düzeye çıkarılır.

Ders çalışma sürecinde sınav stresi her geçen gün artar. Sebebi öğrencinin sınavda başarısız olacağım düşüncesidir. Stresi beyin yaptığı için, yok edebilir. Öğrenci bu süreçte ailesi ve hocaları ile işbirliği yaparak stresini bastırabilir. Sınav stresi başka nasıl giderilir? Öğrenci düzenli ders çalışarak, stresini minimum seviyeye çekebilir. Hazırlıklı olan öğrenci kendine güvenir. Sınava girerken bilinmesi gereken asıl faktör, sınavın dünyanın sonu olmamasıdır. Sınavdan istenilen puan alınamaması durumunda aile baskı yapmamalıdır. Düzenli ders çalışma programı dışında ve aile desteği dışında öğrenci spor yapmalı ve sosyal aktivitelere de katılmalıdır.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

loading...

10 Bin Öğretmen Ataması Yapılmayacak mı?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Maliye Bakanlığından aldığı öğretmen atama yetkisini ne zaman kullanacak? Kasım ayında öğretmen ataması olacak mı?
Resmi Bayramlar Tören ve Kutlama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
Resmi bayram yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Garnizon komutanlığının çelenk yerleştirme ve kutlamalara katılma durumunda değişiklik yapıldı.
Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ