İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sınav Ücretleri Muhasebatı Bekliyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan hafta sonu merkezi sınavlarında görevli öğretmenlere ücret ödemeleri nasıl yapılacak?

3 Şubat 2016 tarihli ve 3 sıra nolu KBS duyurusunun 6 ncı maddesine göre “6- KBS Ek Ders Modülüne Merkezi Sınav Ücreti Ödeme Tipinin Eklenmesi KBS Ek Ders Modülüne ödeme tipi olarak Merkezi Sınav Ücreti ödemesi eklenmiştir. Bu ödemenin hesaplanabilmesi için, Bilgi Girişi sayfasının üst tarafında bulunan “Ek Ders Dışı Ödemeler” butonuna tıklandıktan sonra açılan “Merkezi Sınav Ödemesi” formunda bulunan “Veri Ekle” butonuna tıklanmalı ve personelin TC Kimlik No, Ad-Soyad seçilip, Kaydet butonuna basılmalıdır.” Bilgileri yer almaktadır.

Bu açıklamaları ışığında şunu söyleyebiliriz; Milli Eğitim Bakalığınca yapılan merkezi sınavlarda görev alan öğretmenlere 2006/11350 sayılı ders ve ek ücret saatleriyle alakalı olan karar ile değil, 2012/2723 sayılı sınav ücretleriyle alakalı usul ve esaslar üzerinden ödeme yapılacak. Ödemelerin yapılması için ilgili birimlerce KBS sistemine girişlerin yapılması gerekiyor. Yarıyıl tatili sebebiyle bu durumdan okullar habersiz ve KBS sisteminde ödemelerin hesaplanması için gerekli olan “Ek Ders Dışı Ödemeler” butonu pasif durumda.

Ek ders dışı ödemeler butonu ancak Mart ek ders ödemeleri esnasında aktif hale geleceği için sınav ücretleri ödemeleri yapılamayacak. Ek ders modülünün, Merkezi sınav ücreti ödeme modülünden çıkarılarak bir an önce bağımsız bir ekran olmalıdır. Öğretmenler olarak bu konuda hem Maliye Bakanlığı hem de Milli Eğitim Bakanlığından çözüm üretilmesini bekliyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.