Sınavdaki Hata Bakanı Koltuğundan Etti

Sınavdaki Hata Bakanı Koltuğundan Etti

Üniversiteye giriş sınavlarından sorumlu Eğitim Bakanı,

üniversite sınavındaki iki sorunun hatalı olduğunu kabul ederek özür diledi ve görevinden istifa etti.

Haber tabi ki Türkiye’den değil. Yaşanan istifa Güney Kore’de gerçekleşti. Güney Kore’de de aynı ülkemizdeki gibi bir eğitim süreci vardır. Bir üst eğitim kurumuna gitmek için sınava girilmelidir. O yüzden orada da öğrenciler aynı ülkemizdeki gibi bir sınava hazırlık sürecinden geçerler. Öğrencilerin ve ailelerin, bu 10 yıllık hazırlık sürecinin ardından sınavdaki iki hatalı soru sebebiyle hem maddi hem manevi anlamda şikayetçi olmasının ardından, durumla ilgili bir açıklama yapıldı.

Görevinden istifa eden Eğitim Bakanı Hwang Woo Yea, televizyonda yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi:

“Derin bir pişmanlık duyuyorum. Soru hazırlama sürecinin geliştirilmesine yönelik acil bir ihtiyaç olduğunun farkındayım. Sorunun kaynağını araştıracağım.”

Peki Bu Olay Ülkemizde Olsaydı;

Biliyorsunuz, Ülkemizde buna benzer olay değil olaylar yaşandı. Bakan istifa etti mi? Tabiki de hayır. Neden etsin ki? Neden koltuğunu bıraksın ki?

Sınava kendisi mi girmiş? O nasılsa kendini sağlam almış yoksa ülkenin genç evlatları umurunda m?

Hadi Bakan neyse bi nebze olaylara uzak soruları hazırlayanlarla beraber değil. Ya sınavları hazırlayan kurumun başkanı. O bile istifa etmedi.

Bir örnek;

2013 Kasım ayında ilk defa uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı yapıldı.

İlk dönemde matematik dersine ait iki, görme engelli öğrenciler için hazırlanan matematik dersi soru kitapçığında bir, fen ve teknoloji dersine ait bir, İtalyanca dersine ait bir soru olmak üzere 5 soru iptal edilmişti.

Bu yetmezmiş gibi 4 soru içinde hatalı oldukları düşüncesiyle dava açılmıştı ve MEB konuyla ilgili aşağıdaki açıklamayı yapmıştı:
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması çerçevesinde, 8’inci sınıf öğrencileri için 28-29 Kasım 2013 tarihinde yapılan ve 20 Ocak 2014 tarihinde sonuçları açıklanan ortak sınavlara ilişkin olarak, Ankara 13’üncü İdare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulması istemli iptal davası açılmıştır.
Açılan davada, Ortak Sınavların Fen ve Teknoloji Testi A kitapçığı 9 (B kitapçığı 6); İngilizce Testi A kitapçığı 4 ve 6 (B kitapçığı 5 ve 7); Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi A kitapçığının 7’nci (B kitapçığı 1) sorularının hatalı olduğu ve iptal edilmesi gerektiği iddiasına yer verilmiştir.
İlgili Mahkeme, yukarıda belirtilen sorulara ilişkin olarak yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Bakanlığımız, karar aleyhine Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz başvurusunda bulunmuştur.

Tabi bu itiraz reddedildi ve MEB soruları iptal etmek zorunda kaldı. Öğrencilerin puanlarını yeniden hesapladı.

Bu olaylar istifa getirdi mi? HAYIR.

Bırakın bakanı soruları hazırlayan ekipten bile 1 kişinin görevden ayrıldığı ya da alındığı haberi duyulmadı. MEB puanları yeniden hesapladı. Bazı öğrenciler sevindi bazıları üzüldü. Olan yine gençlerimize ve ailelerimize oldu.

Yıkılan da üzülen de sevinen de halk oldu.

MEB mi?

Şükretmeliyiz ki, sağlam temeller üzerine oturtulmuş bir kurumumuz var. Ne bir istifa ne de detaylı bir açıklama yıkılmadım ayaktayım dercesine dimdik duruyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.