Sıra 15 Bin Atamaya Geldi

Sıra 15 Bin Atamaya Geldi

24 Kasım 2014 tarihinde Öğretmenler gününde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından öğretmenlere müjde olarak verilen; “Ocak 2015’te 15 bin öğretmen ataması yapacağız” sözünün vakti geldi.

Özür Durumu Bekleniyordu

19 Ocak 2015’te açıklanan özür durumu sonuçları bizlere 15 bin atamanın yaklaştığının göstergesi. 23 Ocak itibariyle görevlerinden ayrılıp yeni görev yerlerinde görevlerine başlayacak olan özür durumu ataması öğretmenler, bu işlemlerini bitirdikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) büyük ihtimalle norm güncellemesi isteyip ilk atama kontenjanlarını ve yerlerini belirleyecektir.

15 Tatilde Atama İşlemleri Bitecek

26 Ocak 2015 Pazartesi tarihinde kontenjan açıklanıp ertesi gün tercihler alınmalı aksi takdirde sonuç açıklama ve göreve başlama zamanı 2. dönemin başlayacağı 9 Şubat 2015 pazartesi gününe yetişmeyebilir. Bu da eğitim-öğretimin aksamasına neden olur.

MebAjans.Net atama anketi ve kontenjan tahmini

Web sitemizde yaptığımız ve yaklaşık 52 bin kişinin katıldığı 2015 Ocak öğretmen atama anketi sonuçlarına göre en çok atama isteyen ilk 5 branş şöyle sıralanmaktadır:

-Sosyal Bilgiler, – Coğrafya, -Biyoloji, -Almanca, -Resim

Neden Bu Branşlar ilk 5’te?

Herkesin aklına ilk bakışta rehberlik, ingilizce, Türkçe gibi ana branşlar gelirken bizim anketimizde aksi bir durum yaşanarak genelde kontenjanlar açıklandığında kendilerine alt sıralarda yer bulan branşları gördük.

Sebebi Gayet Basit

Bu branşlar yıllardır üniversitelerde kontenjan verilip iş atamaya geldiğinde ataması yapılmayan ve bu atanamama durumu yıllarca devam ettiği için yığılma olan bölümlerdir. Bu arkadaşlarımızı da en kısa zamanda iyi atama yapılarak aramızda görmek istiyoruz.

Aydın KARADENİZ / MebAjans.Net Yazarı

Bir yorum

  1. Bu ülkede okuyup neticesinde bi yerlere gelmek o kadar güç ki atamalar ha geldi ha gelecek atanacağız sabredelim derken zaten 4 yılını fakültede tükettiğin için özel sektörün bir parçası haline geliyorsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.