Sözleşmeli Öğretmen Alımı Öncesi 2. İl Dışı Hakkı Tanınmalı

Bu yazımı daha önce yazacaktım fakat 15 Temmuz darbe girişimi biraz ertelememe sebep oldu. Biliyorsunuz 28 Haziran 2016 günü il dışı yer değiştirme sonuçları açıklandı ve bir çok öğretmen yer değiştirdi.

Yer değiştirme işlemlerinden bazı öğretmenler memleketlerine giderek ya da yaklaşarak memnun olurken bir kısım öğretmenin ise ya tayini çıkmadı ya da istediği yerler açılmadığı için tercih bile yapmadı.

15 Temmuz darbe girişimi başarısız oldu ve hükümet FETÖ-PDY terör örgütü bağlantılı memurları açığa almaya başladı. Açığa alınan devlet memurlarının bakanlık oranlarına bakıldığında ise açığa alınan toplam yaklaşık 50 bin memurun 22 bini Milli Eğitim Bakanlığı kadrosunda ve öğretmen olarak görev yapıyorlar.

Bu büyük sayı bir çok kesimde endişelere neden oldu. 2016-2017 eğitim öğretim yılı bu kadar açığa alınan öğretmen ile nasıl başlayacaktı. Okulların açılmasına yaklaşık bir buçuk ay kalmışken bu açık nasıl kapatılacaktı.

İmdada Sözleşmeli Öğretmen Ataması Yetişti

Bakanlık çözüm ararken 2017 Şubat’ta yapılması beklenen sözleşmeli öğretmen alımı kurtarıcı oldu ve atamalar Eylül ayına çekilerek öğretmen açığı kapatılmaya çalışıldı.

Peki doğru mu yapıldı?

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alımı yapmadan önce açığa alınan ve memurluktan atılan öğretmenlerin yerine il dışı yer değiştirme tayinlerini yapmalı. Bir çok öğretmen boşalan bu yerlere atanarak ilkinde gidemedikleri yerlere bu sayede gidebilirler.

2. İl Dışı için Süre Yeterli mi?

Herkes bu kadar kısa sürede bu işler nasıl olacak diyor olabilir fakat ÖABT sınavı 20 ağustosta ve bu sınavdan sonra ilk atamalar gerçekleştirebilir. Demek ki önümüzde yaklaşık 24 günlük bir süre var. Bakanlık tercihler için 5 gün verse 5 gün önceden kılavuz yayınlayıp boş kurumları belirlese her şey 20 gün içerisinde rahatlıkla biter.

İl dışı sonrası boşalan ya da dolan kurumları belirleyip sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirilebilir.

Umarım bu yazımız ilgili yerlere ulaşır ve hiç bir öğretmen arkadaşımız mağdur olmadan tayin ve atama işlemleri gerçekleşebilir.

Aydın KARADENİZ

19 yorum

 1. Senelerdir doğuda görev yapan bir öğretmen olarak batıya yeni atamaların yapılmasıni büyük haksızlık olarak görüyorum. Bunca sene doğuya hizmet verdik. Artik memleketimize gelmek bizim de hakkımız.

 2. 2.il dışı Hakkimizdir..Yıllardır Doğu gorevimiz için ailemizden uzakta yaşıyoruz..Açılan kadrolara öncelikli olarak il dışı yapılmasını istiyoruz..

 3. Edebiyatta ankaranin batisina(istanbul haric) 70le kapatti. Resmen dalga gecildi. 2.ildisi yapilmasi sart!

 4. Haberiniz için teşekkürler..Sözleşmeli alimdan önce 2.il dışı yapilmasini İSTİYORUZ..

 5. 2. il dışı haktır. adalet bunu gerektirir. 9.yılımıza girdik doğuda .bi gidemedk memleketimize.

 6. Haberiniz için çok teşekkürler.Maduriyetimizin giderilmesi için 2. İl dışı tayin yapılmalıdır.Bu haberi acilen umutla bekliyoruz.

 7. Haberiniz için çok teşekkürler…Maduriyetimizin giderilmesi için 2.il dışı tayini yapılmalıdır.Heyecanla umutla ve acilen bu haberi bekliyoruz.

 8. Kesinlikle katılıyorum sözleşmeli alım öncesi ildisi tayin hakkı verilmelidir. Haber için teşekkürler.

 9. Bu sene çok az açık gösterildi ve birçok kişi mağdur oldu. Bu yüzden 2. İl dışı atama yapılmalıdır

 10. 2. İl dışı tayini için bir an önce düğmeye basılmalıdır. Tecrübeli ve zorunlu hizmetini bitirmiş öğretmenlerin hakkı yenilmemeli. Onlardan boşalan yerlere yine sözleşmeli atanabilir.

 11. İkinci il dışı haktır. Niye mi? Çünkü ilk yapılan il dışı göstermelikti ve bilinçli olarak normlar gizlendi. Mebajans’a teşekkür ederim sesimizi duyduğu için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.