MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sözleşmeli Öğretmen Alımı Öncesi 2. İl Dışı Hakkı Tanınmalı

Bakanlık çözüm ararken 2017 Şubat’ta yapılması beklenen sözleşmeli öğretmen alımı kurtarıcı oldu ve atamalar Eylül ayına çekilerek öğretmen açığı kapatılmaya çalışıldı.

Sözleşmeli Öğretmen Alımı Öncesi 2. İl Dışı Hakkı Tanınmalı
 • 27.07.2016
 • 3.593 kez okundu

Sözleşmeli Öğretmen Alımı Öncesi 2. İl Dışı Hakkı Tanınmalı

Bu yazımı daha önce yazacaktım fakat 15 Temmuz darbe girişimi biraz ertelememe sebep oldu. Biliyorsunuz 28 Haziran 2016 günü il dışı yer değiştirme sonuçları açıklandı ve bir çok öğretmen yer değiştirdi.

Yer değiştirme işlemlerinden bazı öğretmenler memleketlerine giderek ya da yaklaşarak memnun olurken bir kısım öğretmenin ise ya tayini çıkmadı ya da istediği yerler açılmadığı için tercih bile yapmadı.

15 Temmuz darbe girişimi başarısız oldu ve hükümet FETÖ-PDY terör örgütü bağlantılı memurları açığa almaya başladı. Açığa alınan devlet memurlarının bakanlık oranlarına bakıldığında ise açığa alınan toplam yaklaşık 50 bin memurun 22 bini Milli Eğitim Bakanlığı kadrosunda ve öğretmen olarak görev yapıyorlar.

Bu büyük sayı bir çok kesimde endişelere neden oldu. 2016-2017 eğitim öğretim yılı bu kadar açığa alınan öğretmen ile nasıl başlayacaktı. Okulların açılmasına yaklaşık bir buçuk ay kalmışken bu açık nasıl kapatılacaktı.

İmdada Sözleşmeli Öğretmen Ataması Yetişti

Bakanlık çözüm ararken 2017 Şubat’ta yapılması beklenen sözleşmeli öğretmen alımı kurtarıcı oldu ve atamalar Eylül ayına çekilerek öğretmen açığı kapatılmaya çalışıldı.

Peki doğru mu yapıldı?

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alımı yapmadan önce açığa alınan ve memurluktan atılan öğretmenlerin yerine il dışı yer değiştirme tayinlerini yapmalı. Bir çok öğretmen boşalan bu yerlere atanarak ilkinde gidemedikleri yerlere bu sayede gidebilirler.

2. İl Dışı için Süre Yeterli mi?

Herkes bu kadar kısa sürede bu işler nasıl olacak diyor olabilir fakat ÖABT sınavı 20 ağustosta ve bu sınavdan sonra ilk atamalar gerçekleştirebilir. Demek ki önümüzde yaklaşık 24 günlük bir süre var. Bakanlık tercihler için 5 gün verse 5 gün önceden klavuz yayınlayıp boş kurumları belirlese her şey 20 gün içerisinde rahatlıkla biter.

İl dışı sonrası boşalan ya da dolan kurumları belirleyip sözleşmeli öğretmen ataması gerçekleştirilebilir.

Umarım bu yazımız ilgili yerlere ulaşır ve hiç bir öğretmen arkadaşımız mağdur olmadan tayin ve atama işlemleri gerçekleşebilir.

Aydın KARADENİZ / Sözleşmeli Öğretmen Alımı Öncesi 2. İl Dışı Hakkı Tanınmalı

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan 2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Tarihleri, Maaşları ve Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde 2016 ağustos ücretli öğretmenlik, 2016 ücretli öğretmen alan iller ve 2016 ücretli öğretmen başvuru şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / /

loading...

2016 AÖF Güz Dönemi Ara Sınav Sonuçları Açıklandı
AÖF güz dönemi ara sınav sonuçları açıklandı. 4 yanlış 1 doğruyu götürünce ortaya küsuratlı notlar çıktı. Final sınavı öncesi not...
Milli Bir Eğitim Gerekli
Samsun Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin KAMÇİ bu haftakş köşe yazısında açıklanan 2015 PISA sonuçlarına değindi ve...
2015 PISA’ya göre Türkiye Eğitim’de 2003’in Bile Gerisinde
Türkiye eğitim alanında bir çok proje geliştirirken 2015 PISA sonuçlarının açıklanması ile birlikte eğitim alanında ileriye gideceğimize daha da gerilediğimiz...
Başbakanlık Ulusal Siber Güvenliği Sağlamak için KamuNet Genelgesi Yayımladı
Başbakan Binali Yıldırım imzası ile Ulusal Siber Güvenlik genelgesi yayımlandı ve tüm kamu kurumlarının KamuNet sistemine dahil edilmesi istendi.
Açığa Alınmış 3 Bin 592 Öğretmen Göreve İade Edildi
Sendikal eyleme katıldıkları gerekçesiyle daha önce açığa alınmış olan öğretmenlerden 3 bin 592'si görevlerine iade edildi. En çok iade Mardin...
2019’a Kadar Tam Gün Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak
2019’a Kadar Tam Gün Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atama bekleyen öğretmenlere müjde vermek...
Öğrenciler AÖF’ün Yeni Sisteminden Rahatsız Kayıt Yenilemeyecekler
26-27 Kasım tarihlerinde yapılan AÖF Güz Dönemi ara sınavları gerçekleştirildi ve öğrenciler 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi ile tanışmış...
KKTC ODTÜ’nün Yeni Rektörünün Makam Aracı bir Bisiklet
KKTC ODTÜ’nün Yeni Rektörünün Makam Aracı bir Bisiklet Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Otra Doğu Teknik Üniversitesine (ODTÜ) sıradışı bir...
Sihirli Kare Formülünün Yeni Bir Yolunu Bulan Öğretmene Ödül
Iğdır'da görev yapan matematik öğretmeni Hasan Kıraç, sihirli kare formülünün daha önce belirlenmemiş bir yolunu bularak ödül almaya layık görüldü.
2016 TEOG 1. Dönem Sınavında 4 Branşta Sorular İptal Edilebilir
23-24 Kasım tarihlerinde yapılan TEOG sınavında 4 branştan 4 soruya hatalı oldukları düşüncesiyle change.org sitesi üzerinden iptali için imza kampanyası...
23-24 Kasım 2016 TEOG Sınavı Soru ve Cevapları Yayınlandı
23-24 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen TEOG sınavında 1 Milyon 190 Bin 4 öğrencinin ter döktü. TEOG sınavının soru ve cevapları...
MTSKS-6 ve TEOG Mazeret Sınavı Tarihlerinde Değişiklik Yapıldı
MEB, Sınav takviminde değişiklik yaptı. MTSKS-6 ve 2016 TEOG mazeret sınavı tarihleri değiştirildi. Sınava girecekler için yeni sınav tarihlerine dikkat...
MEB, 23-24 Kasım TEOG Sınavı Sayısal Verileri Yayınlandı
MEB, 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde yapılan TEOG sınavları hakkında sayısal bilgileri yayınladı. Sınava giren öğrenci sayısı, mazeret sınavı tarihi ve...
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in Öğretmenler Günü Mesajı
Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajda Eğitimi ilgilendiren her konuyu öğretmenlerle tartışıyoruz, dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Öğretmenler Günü Mesajı
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Bakan İsmet Yılmaz bir mesaj yayınladı. Mesajda öğretmenlerin fedakarlıklarından bahsetti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. pelin diyor ki:

  İldışı istiyoruz

 2. elif diyor ki:

  2. Il dısi olsun

 3. abdullah diyor ki:

  2.il dışı aartık yapılmalıdır

 4. hasan diyor ki:

  Allah rızası için olsun

 5. Anonim diyor ki:

  Senelerdir doğuda görev yapan bir öğretmen olarak batıya yeni atamaların yapılmasıni büyük haksızlık olarak görüyorum. Bunca sene doğuya hizmet verdik. Artik memleketimize gelmek bizim de hakkımız.

 6. Hatice diyor ki:

  2.il dışı Hakkimizdir..Yıllardır Doğu gorevimiz için ailemizden uzakta yaşıyoruz..Açılan kadrolara öncelikli olarak il dışı yapılmasını istiyoruz..

 7. Anonim diyor ki:

  Edebiyatta ankaranin batisina(istanbul haric) 70le kapatti. Resmen dalga gecildi. 2.ildisi yapilmasi sart!

 8. Zlby diyor ki:

  Haberiniz için teşekkürler..Sözleşmeli alimdan önce 2.il dışı yapilmasini İSTİYORUZ..

 9. tasarımcı diyor ki:

  2. il dışı haktır. adalet bunu gerektirir. 9.yılımıza girdik doğuda .bi gidemedk memleketimize.

 10. Tuğba diyor ki:

  Haberiniz için çok teşekkürler.Maduriyetimizin giderilmesi için 2. İl dışı tayin yapılmalıdır.Bu haberi acilen umutla bekliyoruz.

 11. Tuğba diyor ki:

  Haberiniz için çok teşekkürler…Maduriyetimizin giderilmesi için 2.il dışı tayini yapılmalıdır.Heyecanla umutla ve acilen bu haberi bekliyoruz.

 12. Tatar diyor ki:

  Adalet bunu gerektirir

 13. pinar diyor ki:

  Kesinlikle katılıyorum sözleşmeli alım öncesi ildisi tayin hakkı verilmelidir. Haber için teşekkürler.

 14. ysrkth diyor ki:

  Dogudaki ogretmenlere adalet 2. Il dışı yapilmali

 15. İbrahim diyor ki:

  Bu sene çok az açık gösterildi ve birçok kişi mağdur oldu. Bu yüzden 2. İl dışı atama yapılmalıdır

 16. Mustafa diyor ki:

  2. İl dışı tayini için bir an önce düğmeye basılmalıdır. Tecrübeli ve zorunlu hizmetini bitirmiş öğretmenlerin hakkı yenilmemeli. Onlardan boşalan yerlere yine sözleşmeli atanabilir.

 17. Merve diyor ki:

  Bizi mağdur etmeyin sozlesmeli alimdan önce 2.il disi yapılmalı

 18. ilker diyor ki:

  İkinci il dışı haktır. Niye mi? Çünkü ilk yapılan il dışı göstermelikti ve bilinçli olarak normlar gizlendi. Mebajans’a teşekkür ederim sesimizi duyduğu için

 19. abdullah diyor ki:

  2.il dışı istiyoruz . Lütfen sesimizi duyurun. Teşekkürler

YORUM YAZ