Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınavına Herkes Çağrılmayacak

Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınavına Herkes Çağrılmayacak

2016 sözleşmeli öğretmenlik atama kılavuzu yayımlandı. Bu yayımlanan kılavuza göre tüm branşlarda taban puan olarak 50 belirlendi ve bu 50 puanı alan tüm öğretmenlerin sözlü sınav için başvuru yapılabileceği belirtildi.

50 taban puanı geçen öğretmen adayları sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınavına başvuruda bulunacaklar.

2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Takvimi

2016-sozlesmeli-ogretmenlik-atama-takvimi-mebajans

Yukarıda görüldüğü gibi başvurular iki kısıma ayrılmış ÖABT’ye girenler ve ÖABT’ye girmeyenler, ÖABT’ye girmeyenler 8 Ağustos 2016 itibariyle sözlü sınav için başvuruda bulunabilecekler.

Sözlü Sınava Herkes Çağrılmayacak

50 puan ve üzeri herkes ön başvuruda bulunabilecek demiştik fakat yönetmeliğin sözlü sınav başlıklı 7.1 maddesine göre;

“7.1. Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları başvuruları onaylananlardan KPSSP10-KPSSP121 sonucunda her alan için en yüksek puan alandan başlamak üzere alanlar bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday (Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar dâhil) yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacaktır.” denilmektedir.

Örnek Hesaplama

Bu duruma göre örneğin yaklaşık 5 binden fazla okul öncesi öğretmen atama bekliyor ve bu öğretmenlerin taban puanları 50 ve üzeri diyelim. 2016 sözleşmeli öğretmenlik atama klavuzu kontenjan listesinde 774 sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağı belirtilmiştir. Bu sayının 3 katı olan 2322 aday sözlü sınava çağrılacaktır.

Okul öncesi öğretmenlikte en yüksek puanı 95 alırsak bu birinci adaydan 2322. adaya kadar olanlar sözlü sınava çağrılacaktır. 2322. adayın puanı 70 ise ve 2340. adaya kadar olanların puanları da 70 ise bu adaylar da çağrılacaktır. (Madde 7.1 – Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar dâhil).

Bu demek oluyor ki taban puan 50 olmasına rağmen okul öncesi öğretmenlikte sözlü sınava çağrılan son aday 70 puanlı olanlar oluyor. Bu sebeple tüm adaylar sözlü sınava alınmayacak.

Sözlü Sınav Aday Değerlendirme Formu

Sözlü sınava gitmeye hak kazanan sözleşmeli öğretmen adayları aşağıdaki forma göre değerlendirilecektir.

2016-sozlesmeli-ogretmenlik-sozlu-sinav-degerlendirme-formu-mebajans

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.