Sözlü Sınava Giderken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Hususlar

Sözleşmeli öğretmenli alımı için şart koşulan sözlü mülakat yerleri açıklandı. Öğretmen adayları sözlü sınava girmek için 18 sınav merkezi arasından kendi illerine yakın olanlarından tercih yaptılar. Açıklanan kontenjanın 3 katı kadar aday öğretmen sözlü sınav yerleri açıklandığında sözlü sınav merkezini öğrenebildiler fakat 3 katı aday dışında kalanlar ise maalesef sözlü sınav merkezi yeri boş çıktı.

Sözlü sınav ister istemez adaylarda heyecan yaratacaktır. Aşağıda vereceğimiz ip uçları sayesinde sözlü sınav anında kendinizi daha rahat hissedip sınavda başarılı olabilirsiniz.

– SINAV BAŞLADIĞI ANDAN İTİBAREN SADECE BULUNDUĞUNUZ ORTAMA ODAKLANIN ve SINAVA KONSANTRE OLUN

Cep Telefonuzu ve dikkatinizi dağıtacak ne varsa içeri girerken yanınıza almayınız.

– DİKKATLİ OLUNUZ ve DİKKATİNİZİ DAĞITMAYINIZ

Mülakat esnasında dikkatinizi dağıtacak her şeyden kaçının. Dikkatinizi ölçen soruların size sorulma ihtimalini unutmayın.

– OTURMANIZ İSTERSE ÇOK DAĞINIK OTURMAYIN ve DİK OTURMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Otururken ellerinizi dizlerinizin üzerine koymaktan kaçının. Bacak bacak üstüne atmayın. Robot gibi de durmayın.

– SİZE SORULAN SORUNUN CEVABINI BİLMİYORSANIZ KARŞINIZDAKİLERİ ETKİLEYECEK BİR CEVAP VERİNİZ

– SES TONUNUZ KENDİNİZE OLAN GÜVENİNİZİ GÖSTERSİN. NE ÇOK KISIK NE DE ÇOK YÜKSEK SESLE DEĞİL, ORTAMDAKİ HERKESİN SİZİ NET OLARAK DUYABİLECEĞİ ŞEKİLDE SES DÜZEYİNİZİ AYARLAYIN

– KONUŞURKEN TEKDÜZE KONUŞMAYIN. VURGU VE TONLAMALARA DİKKAT EDİN

– KONUŞURKEN MÜMKÜN OLDUĞUNCA DİL BİLGİSİ KURALLARINA UYMAYA ÇALIŞINIZ. ANCAK ŞİVENİZ VARSA BUNU SAKLAMAYA DA ÇALIŞMAYINIZ

– HEYECAN YAPMAYINIZ ve SORULARA CEVAP VERİRKEN RAHAT OLUNUZ

– KILIK KIYAFETİNİZE ÖZEN GÖSTERİN

Sadece mülakata önem verdiğinizi gösterecek şekilde giyinmeniz yeterlidir. Erkek adaylar takım elbiseye kendilerine zorlamalarına gerek yok serbest de gidebilirler, bayan adaylar da şu önerileri unutmamalı. Dikkat dağıtıcı kıyafetlerden kaçının. Yırtmaçlı, dekolteli, fazla renkli ve desenli kıyafetler tercih edilmemelidir. Günlük kullanmadığınız takıları da takmayınız. Mülakatı yapan şube müdürü aynı şekilde abartılı giyinmiş olabilir. Dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin.

– EL ŞIKIŞIRKEN GÜÇLÜ SIKIN ve MUTLAKA GÖZ TEMASI YAPIN

Mülakatın tüm sürecinde göz kontağından kaçınmayın. Zayıf el sıkışması yapmayınız. Demek oluyor ki, el sıkışmak ve o andan başlayarak mülakattan ayrılıncaya kadar da göz teması oldukça önemli.

– SORULARA NE KISA NE DE ÇOK UZUN CEVAPLAR VERMEYİNİZ

Size sorulacak sorulara kısacık, kestirip atar gibi cevaplar vermeyin. Çok uzun ve sıkıcı cevaplar hiç vermeyin. Mümkün olduğu kadarıyla net ve yeterli cevaplar veriniz.

– İSTEKSİZ ve UMUTSUZ GÖRÜNMEYİN

Sizi kimse oraya zorla getirtmedi. İsteksiz ve umutsuz olmamalısınız. Kendinize güvenin. Özgüveniniz olsun ama tavan da yapmasın. Atanacakların kaderinin bu sınav sonrası belirleneceğini unutmayın.

– ALIŞIK OLMADIĞINIZ YA DA HİÇ BEKLEMEDİĞİNİZ SORULAR KARŞISINDA ŞAŞKINLIĞINIZI GİZLEMELİ ve ANİ TEPKİLERDEN DE KAÇINMALISINIZ.

– BEDEN DİLİNİ KULLANIN. GÜLER YÜZ ve MİMİKLER ÖNEMLİDİR.

Rahat olun ve kendiniz olun. Somurtmayın. Gülümsemeniz, mimikleriniz ve el hareketleriniz de orantılı seviyede olmalıdır.
Bu hususta dikkat dağıtıcı bir durumu da belirtelim. Size içecek olarak bir şey teklif ederlerse sadece gerekli ise su isteyin. Çay veya kola tarzı şeyler hem sizin hem de karşı tarafın dikkatini dağıtabilir.

– KENDİNİZİ, ÖĞRETMENLİKTEN BEKLENTİLERİNİZİ ve HEDEFLERİNİZİ NET BİR ŞEKİLDE İFADE EDİN

Mülakat sırasında kendinizi ifade etmeniz istenirse açık ve anlaşılır bir şekilde kendinizi en iyi şekilde ifade etmeye çalışın.

– GÖRÜŞMEDEN AYRILIRKEN MUTLAKA EL SIKIŞIP GÖZ TEMASI KURUN

Ayrılırken kesinlikle ben kaç aldım, notum kaç, notumu öğrenebilir miyim tarzında ifadeler kullanmayınız. Teşekkür edilip, el sıkışırken ilk başta olduğu gibi göz teması ve içten bir el sıkışma ile ayrılabilirsiniz.

– NOT ALIYORLARSA SAKIN BAKMAYA ÇALIŞMA

– SİNİRLENMEYİN, UKALALIK YAPMAYIN, KARŞINIZDAKİNİN SÖZÜNÜ KESMEYİN

Umarız bu tavsiyeler sizlere yardımcı olur ve rahat bir mülakat geçirirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.