MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Suudi Arabistan Eğitim Sistemi

Suudi Arabistan Eğitim Sistemi
  • 24.10.2014
  • 5.387 kez okundu

Suudi Arabistan Eğitim Sistemin Tarihi?

Suudi Arabistan’ın eğitim sistemi şaşırtıcı bir dönüşüm geçirdi. Krallık 1932 yılında kurulduğunda, eğitim çok az insan için mümkündü, çoğunlukla büyük şehirlerde yaşayan varlıklı ailelerin çocukları yararlanabiliyordu.

Günümüzde ise, Suudi Arabistan’ın eğitim sistemi 25 kamu ve 27 özel olmak üzere 52 üniversite içerir; 30.000 okul ve çok sayıda kolej ve diğer özel kurumlar da eğitim sistemini tamamlarlar. Sistem tüm vatandaşlara açık olup, ücretsiz eğitim, kitap ve sağlık hizmetlerini öğrencilere sağlar.

Sistem, çalışma özünde İslam’ı temel alırken, çağdaş Suudi eğitim sistemi aynı zamanda sanat ve bilim gibi farklı alanlarda da kaliteli eğitim sağlar. Bu çeşitlilik Krallığın küresel ekonomide yaşam ve iş için kendi yurttaşlarını hazırlamasına yardımcı olur.

Suudi Arabistan’da eğitim her Müslüman, erkek ve kadın, her ikisi, için bir gerekliliktir. Kur’an-ı Kerim ve Hadisler [Hz. Muhammed (sav)’in uygulamaları ve öğretileri] defalarca öğrenmenin önemini vurgulamaktadır. Bu yüzden öğrenmeye büyük önem verilmektedir.
suudi-arabistan-da-egitim
İslam (632 AD) doğumdan sonraki yüzyılda Müslüman devletler, daha önce dünyada benzeri olamayan okullar, üniversiteler ve kütüphaneler kurdu. Avrupa Karanlık Çağ’da saplanıp kalmışken, İslam dünyası astronomi, fizik, sanat, felsefe ve tıp alanlarında önemli katkılarıyla bir öğrenme merkezi haline geldi. Bu dönem İslam’da “Altın Çağ” olarak bilinmektedir.

Altın Çağda, Müslüman alim ve bilim adamları tarafından ortaya atılan yöntemler, modern bilimlerin temeli oldu ve 18. yüzyıla kadar Avrupa üniversitelerinde öğretildi.

Suudi Arabistan’da örgün ilköğretim eğitimi 1930’larda başladı. 1945’te, ülkenin kurucusu Kral Abdülaziz bin Abdelrahman Al-Saud, Krallıkta okulları kurmak için kapsamlı bir program başlamıştı. Altı yıl sonra, 1951 yılında, ülke 29.887 öğrencili 226 okula sahipti.

Şimdi Kral Suud Üniversitesi olarak bilinen ilk üniversite, 1957 yılında Riyad’da kuruldu. 1954 yılında Milli Eğitim Bakanlığı, 1975 yılında ise Yükseköğretim Bakanlığı kurulmuştur.

Kızlar için ilk devlet okulu 1964 yılında inşa edilmiştir. 1990’ların sonuna kadar kız okulları Krallığın her yerinde kurulmuş oldu. Günümüzde, kız öğrenciler Suudi okullarında ve üniversitelerinde kayıtlı 6 milyondan fazla öğrencinin yarısından fazlasını oluşturuyor.

Genel Eğitim özelliklerinden bahsecedek olursak,

Suudi eğitim sistemi ülkenin, dinsel, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılarken öğrenciler ,modern dünyada yaşam ve iş için hazır olmasını sağlamayı amaçlamaktadır .

Yetişkin cehaletini ortadan kaldırmak başka bir önemli hedefidir .

Krallıkta genel eğitim anaokulu, 6 yıllık ilköğretim ve3’er yıllık orta öğretim ve liseden oluşur.

İlköğretim ve orta okuldan sonra öğrenciler ticaret, sanat, bilim , ya da bir meslek lisesini seçebilirler. Lisede , öğrenciler Eğitim Bakanlığı’nın gözetiminde yılda iki kez kapsamlı sınavlara alınırlar.

Suudi Okullarda eğitim programları çeşitlidir . Bunlar matematik , fen , edebiyat, tarih , Arapça ve İslam gibi konuları içerir . Eğitim Bakanlığı, eğitimin genel standartlarını ve özürlüler için özel eğitim programlarını belirler.

suudi-arabistan-da-egitim-nasil

Hükümet , öğretmenlere özel gelişim programları sunarak, öğrenci değerlendirme standartlarını geliştirerek ve eğitimde teknoloji kullanımını artırarak eğitim standartlarını geliştirmeye devam eder.

Örneğin , ortaokullara toplam 2000 bilgisayarlı bilgi teknoloji sınıfı kuruldu. Valiliklere daha fazla karar verme yetkisi verilerek merkezi eğitim sistemi geliştirilmiş ve güçlendirilmiştir.

Suudi Arabistan’ın bu çabaları sonuç vermeye başladı . Sadece Suudi okullarının sayısı önemli ölçüde artmadı , aynı zamanda eğitimin kalitesi de arttı. Krallığın her 12,5 öğrenciye 1 öğretmen düşme oranı ise dünyanın en düşük oranlarından biridir.

Bir önceki yazımız olan Şimşek: "Memur-Sen ile Anlaşmıştık" başlıklı makalemizde enflasyon farkı, mehmet şimşek ve memursen hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

loading...

2019’a Kadar Tam Gün Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak
2019’a Kadar Tam Gün Eğitim ve Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atama bekleyen öğretmenlere müjde vermek...
Öğrenciler AÖF’ün Yeni Sisteminden Rahatsız Kayıt Yenilemeyecekler
26-27 Kasım tarihlerinde yapılan AÖF Güz Dönemi ara sınavları gerçekleştirildi ve öğrenciler 4 yanlış 1 doğruyu götürme sistemi ile tanışmış...
KKTC ODTÜ’nün Yeni Rektörünün Makam Aracı bir Bisiklet
KKTC ODTÜ’nün Yeni Rektörünün Makam Aracı bir Bisiklet Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Otra Doğu Teknik Üniversitesine (ODTÜ) sıradışı bir...
Sihirli Kare Formülünün Yeni Bir Yolunu Bulan Öğretmene Ödül
Iğdır'da görev yapan matematik öğretmeni Hasan Kıraç, sihirli kare formülünün daha önce belirlenmemiş bir yolunu bularak ödül almaya layık görüldü.
2016 TEOG 1. Dönem Sınavında 4 Branşta Sorular İptal Edilebilir
23-24 Kasım tarihlerinde yapılan TEOG sınavında 4 branştan 4 soruya hatalı oldukları düşüncesiyle change.org sitesi üzerinden iptali için imza kampanyası...
23-24 Kasım 2016 TEOG Sınavı Soru ve Cevapları Yayınlandı
23-24 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen TEOG sınavında 1 Milyon 190 Bin 4 öğrencinin ter döktü. TEOG sınavının soru ve cevapları...
MTSKS-6 ve TEOG Mazeret Sınavı Tarihlerinde Değişiklik Yapıldı
MEB, Sınav takviminde değişiklik yaptı. MTSKS-6 ve 2016 TEOG mazeret sınavı tarihleri değiştirildi. Sınava girecekler için yeni sınav tarihlerine dikkat...
MEB, 23-24 Kasım TEOG Sınavı Sayısal Verileri Yayınlandı
MEB, 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde yapılan TEOG sınavları hakkında sayısal bilgileri yayınladı. Sınava giren öğrenci sayısı, mazeret sınavı tarihi ve...
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in Öğretmenler Günü Mesajı
Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajda Eğitimi ilgilendiren her konuyu öğretmenlerle tartışıyoruz, dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Öğretmenler Günü Mesajı
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Bakan İsmet Yılmaz bir mesaj yayınladı. Mesajda öğretmenlerin fedakarlıklarından bahsetti.
Öğretmenler Günü mü?
Eğitim Fakülteleri mezunu olmayan bakanımız bir şeyleri ispat etmek için büyük eylemlerle uygulamadan kaldırttığımız SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞİ diğer bir adıyla SÖZLEŞMELİ...
26-27 Nisan 2017 2. Dönem TEOG Sınavı Konuları Neler?
2. Dönem TEOG sınavında 8. sınıf öğrencileri hangi konulardan sorumlu olacaklar? 2. TEOG sınavı branş branş sınav konuları neler? Öğrenciler...
329 Öğretmen 24 Kasım için Ankara’da Ağırlanacak
Bakanlık 24 kasım Öğretmenler Gününe özel 81 ilden öğretmenleri Ankara'ya ağırlayacak. Buna ek olarak 15 Temmuz şehitlerinin akrabaları olan öğretmenler...
30 Bin Öğretmen ihracında yüzde 1 hata bile yok
Bakan İsmet Yılmaz, öğretmen ihraçları, 2017 öğretmen atamaları, kapanan askeri okulların durumu, 2017 MEB bütçesi hakkında bilgilendirme yaptı. Dikkat çekici...
KPSS’de Görev Alan Öğretmenlerin Alacağı Sınav Ücretleri Belli Oldu
20 Kasım 2016 tarihinde yapılan KPSS ortaöğretim lise sınavında görev alan öğretmenleri alacağı ücretler belli oldu. Görevliler kaç para sınav...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ