MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Taşımalı Eğitime 1 Milyar 953 Milyon Lira Harcandı

Öğrencilerin eğitim alma hakkını korumak için ortaya çıkmış olan taşımalı eğitim sisteminde 2014-2015 eğitim yılında 1 milyon 400 bin 475 öğrenci bir başka okula taşındı.

Taşımalı Eğitime 1 Milyar 953 Milyon Lira Harcandı
  • 18.02.2016
  • 178 kez okundu

Taşımalı Eğitime 1 Milyar 953 Milyon Lira Harcandı

Öğrencilerin eğitim alma hakkını korumak için ortaya çıkmış olan taşımalı eğitim sisteminde 2014-2015 eğitim yılında 1 milyon 400 bin 475 öğrenci bir başka okula taşındı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), her köye okul yapmak yerine öğrenci sayısının az olan bölgedeki öğrencileri en yakın eğitim kurumuna taşıyarak eğitimde eşitliği sağlamaya çalıştı.

2010-2011 eğitim yılında 729 bin 529 öğrenciyi taşıyan Milli Eğitim Bakanlığı, eskiyen, kullanılacak durumda olmayan okulların da öğrencilerini en yakın eğitim merkezine taşımasıyla yıldan yıla taşınan öğrenci sayısında büyük bir artış oldu.

2013-2014 eğitim öğretim yılında 1 milyon 369 bin ve bir sonraki yıl 2014-2015 yılında ise bir önceki yıldan yaklaşık 31 binlik bir artışla  1 milyon 400 bin 475 öğrenciye ulaştı. En çok taşıma ilk ve orta okullarda olurken taşımalı eğitim sisteminden faydalanan engelli öğrenci sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık 10 bin artışla 69 bin 954 öğrenciye yükseldi.

Araştırmalara Göre Taşımalı Eğitim Mesafesi Başarıyı Etkiliyor

Future Leaders Trust, İngiltere’de eğitim alanında araştırma ve çalışmalar yapan bir yardım kuruluşudur. Bu yardım kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre evi okula uzak olan öğrencinin başarısının yakın olan öğrenciye göre daha düşük olduğu ortaya çıktı.

3 yıl boyunca 1000’den fazla ortaöğretim okulunda araştırma yapan kurum, 14-16 yaş öğrencilerinin girdiği General Certificate of Education (GCSE) sınavı sonuçlarını öğrencilerin ev ve okul mesafelerini karşılaştırarak inceledi ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

Okul ile ev mesafesi 1 kilometreden az olan öğrencilerin yüzde 48,8’i sınavdan iyi not aldı. Ev ile okul mesafesi 1 ile 2 kilometre arası olanların yüzde 41,7’si, aradaki mesafe 2-3 kilometre arasında olanların yüzde 37.5’i ve 3-4 kilometre mesafeye sahiplerin ise yüzde 36.5’inin GCSE sınavından iyi sonuçlara ulaştığı görüldü. Bu mesafenin yanında ekonomik durumun da başarıyı etkilediği Future Leaders Trust kuruluşu tarafından açıklandı.

Peki Ülkemizde Durum Nasıl?

İngiltere’de ölçüm yapılan mesafe 4 kilometrelik bir alanı kapsarken ülkemizde taşıma merkezi okullara taşınan öğrenciler ortalama 10 ile 30 kilometrelik bir mesafeden yapılmaktadır. Taşımalı olarak okula gelen öğrenciler merkezden gelen öğrencilere göre yollarda yaklaşık yarım saat ile 1 saat arası süre geçirmektedirler. Durum böyle olunca taşımalı okullar eğitim sistemimizin bir sorunu olmaktadır. TEOG ve YGS sınavlarında öğrencilerin başarı durumları ev ile okul mesafesi fazla olan öğrencilerin düşük olduğunu göstermektedir.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / /

loading...

10 Bin Öğretmen Ataması Yapılmayacak mı?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Maliye Bakanlığından aldığı öğretmen atama yetkisini ne zaman kullanacak? Kasım ayında öğretmen ataması olacak mı?
Resmi Bayramlar Tören ve Kutlama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
Resmi bayram yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Garnizon komutanlığının çelenk yerleştirme ve kutlamalara katılma durumunda değişiklik yapıldı.
Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ