MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Taşımalı Okullarda İngilizce Eğitimindeki Zorluklar

İngilizce Öğretmenleri Taşımalı Okullarda Dil Öğretiminde Güçlüklerle Karşılaşıyorlar

Taşımalı Okullarda İngilizce Eğitimindeki Zorluklar
  • 22.12.2015
  • 466 kez okundu

Taşımalı Okullarda İngilizce Eğitimindeki Zorluklar

İngilizce Öğretmenleri Taşımalı Okullarda Dil Öğretiminde Güçlüklerle Karşılaşıyorlar

Taşımalı Eğitim nedir? Taşınmalı Eğitim veren Okul hangi kriterlere göre belirlenir? Önce bu soruları cevaplayalım.

MEB Taşımalı İlköğretim Yönetmeliğine göre Taşımalı Eğitim; İlkokul, ortaokul veya imam-hatip ortaokulundan herhangi biri bulunmayan veya eğitim ve öğretime kapalı olanlar ile birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokullardaki öğrencilerin seçilen merkezlerdeki ilköğretim kurumlarına günü birlik taşınarak eğitim ve öğretim görmelerini sağlamak amacıyla yapılan uygulamadır.

Taşıma Merkezi İlköğretim Kurumu ise Çevredeki yerleşim birimlerinden taşınan öğrencilerin eğitim ve öğretim gördükleri ilkokul, ortaokul veya imam-hatip ortaokulu anlamına gelmektedir.

Taşıma merkezi okullara getirilen çocuklar genellikle ilçe merkezine uzak olan köylerden olmaktadır. Bu uzak köylerde eğitim ya birleştirilmiş sınıf olarak ya da normal 1-4 eğitim olarak yapılmaktadır.

Yabancı Dil Öğretimi Programına göre İngilizce dersi 2. sınıftan itibaren zorunlu ders olarak müfredata eklenmiştir. Tüm ilkokullarda ingilizce dersi 2. sınıftan itibaren öğrencilere verilmektedir. Bu da, öğrencileri ortaokula geldiklerinde ingilizce dersinde hazır olmalarını sağlar.

Taşıma merkezi okullara taşımalı olarak gelen öğrenciler ilkokulda ingilizce dersi ile ne yazık ki tanışamıyorlar. Okullarına ders saati yetersiz olduğu için ingilizce öğretmenliği ataması yapılmaktadır. Yabancı Dil öğretimi sınıf öğretmenlerine kalmaktadır. Tabi ki her sınıf öğretmeni mezun olduğu okulda yabancı dil olarak ingilizce görmemiştir. Almanca ve Fransızca dillerini gören öğretmenler vardır.

Şimdi bu öğretmenler bu müfredatı öğrencilere nasıl verecekler? Biz ki ingilizce öğretmenleri olarak müfredatın seviyeye uygun olmadığından yakınırken birleştirilmiş sınıftaki bir sınıf öğretmeni tek başına ve tüm sınıflar bir arada iken ne yapsın.

Şimdi diğer duruma bakalım il ya da ilçe merkezindeki bir okulu düşünelim. Her sınıf ayrı ve okulda ingilizce branşında bir ya da birden fazla öğretmen var, hatta biraz da şanslıysak yabancı dil sınıfı bulmak bile mümkündür.

Bu iki okul öğrencilerinin aynı ortaokulda buluştuğunu gördüğümüzde ise taşımalı olarak okula gelen öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeylerindeki fark hemen ortaya çıkmaktadır.

Bu durumda okulda bir ikilem olmaktadır. Taşımalı öğrenci ve taşımasız öğrenci. Bizler (ingilizce öğretmenleri) taşımalı öğrencileri TEOG gibi seviye ölçen sınava hazırlarken oldukça zorlanmaktayız. Halbuki merkezde işler yolunda gitmektedir. Öğrenciler hazır, veliler hazır, dökümanlar tam, herkes bilinçli, bir öğretmen daha ne ister ki!

Taşıma merkezlerde ise durum tam aksi öğrencileri bilinçlendir, velileri bilinçlendir, MEB müfredatını yetiştir, kitap temin etmeye çalış, örnek deneme bulmaya çalış, öğrencilerin hiç görmedikleri konuları takviye etmeye çalış. Çalış, çalış, çalış…

Umarım bu düzen değişir tüm öğrenciler eşit imkanlarda eşit okullarda eğitim görürler ve hem öğretmenler hem veliler hem de eğitim sistemimiz gelişir ve başarıya ulaşır.

Bir İngilizce Öğretmeni…

ALINTI: mebingilizce.net

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

loading...

FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ