İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tek Alanda Eğitim Veren Tematik Meslek Liseleri Açılacak

Milli Eğitim Bakanlığı hükümet programı kapsamında mesleki eğitime yönelik teşvik edici çalışmalarına devam ediyor. 53 alanda 205 dalda eğitim veren meslek liseleri için yeni model geliyor. 1 Eylül 2016’da çıkan Özel Program Uygulayan Proje Okulları Yönetmeliği’nde yer alan “Tek alanda eğitim yapan meslek lisesi açılabilir” maddesi doğrultusunda “Tematik meslek liseleri” açılacak.

Şehirlerin ihtiyaçlarına göre liseler açacaklarını söyleyen Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay şunları söyledi:

Mezuniyet Sonrası İş ve İstihdam Garantisi Olacak

“Mesleki eğitime olan farkındalığın arttırılmasını ve alanında markalaşmış okulların açılmasını hedefliyoruz. Bu okullar, bulunduğu şehrin, Türkiye ekonomisine katkısı doğrultusunda, bölgenin ihtiyaç duyduğu eğitilmiş iş gücünün sağlanmasında önemli rol oynayacak. Tematik liseler tek alanda eğitim verecek. Bu okullarda eğitim gören öğrenciler alana dair tüm bilgiyi sektörle işbirliği içinde öğrenecek, daha donanımlı şekilde mezun olacak. Mezun olduğunda ise istihdamı garanti olacak.

Bursa’da otomotiv Kars’ta hayvancılık Samsun’da Tıbbi Cihaz Temalı meslek Liseleri geliyor

Samsun’da 48 işletme tıbbi cihaz üretiyor. Bu nedenle Samsun’da ‘Tıbbi Cihaz Teknojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ adıyla açacağız. Bursa’da otomotiv, Kars’ta hayvancılık alanlarına uygun tematik liseler açacağız.”

meb-tematik-meslek-lisesi-acilacak-mebajans

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.